Magneziul si importanta lui in dieta

Diete

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

am citit cu atentie tot continutul asticolului despre MAGNEZIU, si nu am inteles totul, eu am luat in descursul ultimului an: aspacardin, magnero, calciu cu magneziu si zinc si mai nou, magneziu cu vit, d6, si am aceleasi incordari de muschi la picioare, cateodata de sus pana jos, in timpul noptii, ce as mai putea incerca?

Raspunsuri (1)

carmen658

acum 15 ani

Buna Adelina,
Este bine ca ai urmat acel tratamen, dar poate ar fii mai bine sa incerci si cateva exercitii pentru a relaxa muschii
Daca stai in picioare aproape toata ziua sau daca stai asezata mai mult timp, muschii picioarelor se contracta. Exista diverse exercitii de intindere a picioarelor. Din pozitia stand pe scaun, intinzi picioarele, simultan, la 45 de grade si tii astfel timp de 5 secunde. Repeta ori de cate ori ai ocazia

Alta ar fi; timp de 15 minute, fa baie la picioare cu apa fierbinte. Caldura apei iti relaxeaza muschii picioarelor si ii ajuta sa se destinda. Poti folosi aceasta metoda de trei ori pe zi. Activitatea fizica intensa are ca efect contractarea muschilor de la picioare. E foarte important ca acestia sa se destinda deoarece, in caz contrar, pot provoca probleme serioase de sanatate.

Si un ultim remediu ar fi pentru durerea de picioare, acela de a face, alternativ, aplictii locale reci si calde. In reprize de 10-15 minute acoperi picioarele cu o patura calda. Dupa aceea, pret de 15 minute, puneti pe locul afectat un pachet cu gheata. Acest remediu e considerat a fi unul dintre cele mai eficiente pentru durerea de picioare.