Litiaza biliara consecinte

Diete

Postata de mircea_bah cu 13 ani in urma.

Buna ziua. Am 19 ani si acum 6 luni am facut colecistectomie la paroscopic. De atunci nu am mai simtit nici o durere. As dori sa stiu consecintele fumatului si consumului de alcool moderat la petreceri pe termen scurt si lung. Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Consecintele in tot cazul nu pot fi pozitive. Ar trebui sa renunti la fumat. Este pacat sa iti pui sanatatea in pericol pt un moft. Iar alcoolul consumat in cantitati moderate nu ar trebui sa iti provoace mari probleme, insa depinde si ce inseamna pentru cineva moderate. Pentru mine inseamna 2 beri sau un pahar de vin sau unul de cocktail alcoolic. Nu mai mult. Si nu toate la un loc. Atata cat sa nu zici ca ai baut doar suc, dar fara sa te imbeti asa incat sa fii "in ceatza".
Cea mai mare atentie trebuie sa o ai la mancare si probabil stii asta deja. Fara grasimi, limitate prajelile, mancarurile grele, excesele de orice fel.
Sanatate!