impas

Diete

Postata de mona13152562 cu 14 ani in urma.

buna, as avea nevoie de un sfat cu privire la mine.sunt mama si alaptez,dar din pacate in perioada sarcinii si a alaptarii m-am ingrasat mult, peste 10kg citeodata sunt foarte disperata ca nu stiu ce sa fac. poate cineva sa-mi dea un sfat?ce anume sa fac ca sa-mi dezvolt o dieta sanatoasa fara sa afecteze alaptatul?multumesc anticipat.

Raspunsuri (3)

mona13152562

acum 14 ani

buna, as avea nevoie de un sfat cu privire la mine.sunt mama si alaptez,dar din pacate in perioada sarcinii si a alaptarii m-am ingrasat mult, peste 10kg citeodata sunt foarte disperata ca nu stiu ce sa fac. poate cineva sa-mi dea un sfat?ce anume sa fac ca sa-mi dezvolt o dieta sanatoasa fara sa afecteze alaptatul?multumesc anticipat.

den96

acum 14 ani

Ceea ce puteti face oricand,este sa adoptati o pozitie sanatoasa vis-a-vis de cina:serviti-o devreme(sa nu depaseasca ora 1930),sa fie lejera,structurata pe legume,carne alba(cu predilectie peste fiert,la cuptor;piept de pui).Si impuneti-va un echilibru in aportul oricarui tip de aliment.(un surplus de 10kg in conditiile date nu e de speriat!)

c3rasela

acum 14 ani

10kg nu este ceva de speriat pentru perioada post-natala. Daca in momentul sarcinii, ai consumat alimentele necesare care sa poata asigura nutritia necesara tie si fatului, poti renunta si revine la alimentatia obisnuita.

Consumul de lichide, in special apa, poate ajuta la normalizarea metabolismului si a modului cum stomacul proceseaza alimentele.

Daca in perioada sarcinii, aveati chef sa mancati la orice ora, acum e momentul sa reveniti la normalitatea celor 3 mese zilnice, insotite poate de mici gustari, echilibrate caloric si sarace in carbohidrati.