Imi puteti scrie un regim alimentar?

Diete

Postata de Constantin. cu 11 ani in urma.

Buna ziua! . Va rog ati putea sa-mi scrieti un regim alimentar pentru diabet zaharat tip 1 insulino-dependent? Si sa imi spuneti ce se poate intampla daca nu fac insulina sau nu tin regim. Va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Acest tip de regim se explica de catre medicul nutritionist pe baza numarului de carbohidrati necesari. Asadar, vorbiti cu medicul dumnevoastra diabetolog care este responsabil de explicarea regimului dietetic.

Mihai

acum 11 ani

Solutia e simpla, ieftina si eficienta. Citeva notiuni fundamentale:1)Omul este frugivor:este programat genetic pentru consumul de fructe si legume in stare naturala.2)Hrana preparata termic( coacere,fierbere,prajire ) este nesanatoasa, provocind acidifierea singelui si a intregului organism. 3)Elimina treptat carnea, zaharul, sarea, piinea din alimentatie. O sa observi cum, fara sa flaminzesti,fara sa-ti scada energia, o sa obtii o silueta de invidiat.