greutate

Diete

Postata de zuz cu 13 ani in urma.

Buna ziua am 42 ani 1.62 si 76 kg pe care nu le-am avut nici o data.este adevarat ca nu am fost nici o data sp***a dar dupa ce am nascut am slabit iar api am inceput sa ma tot ingras.fetiza are 5 ani aproape iar eu cam de un an am pus aceste multe kg.am incercat toate retetele si toate tratamentele naturiste acum incerc colon help,sper sa mearga.eu am hipotiroidism credeti ca e si de la glanda tiroida?multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Chirila Ioan

acum 13 ani

in hipotiroidism arderile din organism sunt mult incetinite... de aceea e f dificil sa slabiti. Mergeti la endocrinolog sa stabileasca un tratament potrivit, si tineti-va de el. Apoi incercati schimbari in stilul de viata si alimentatie. Si un regim individualizat (hipocaloric, dar cu un aport potrivit din toti nutrientii)

serafim

acum 13 ani

Inteleg ca aveti probleme si cu constipatia, pe langa tiroida. Faceti periodic analizele glandei tiroide, o ecografie, eventual verificati si suprarenalele. Pentru o analiza corporala, verificati-va procentul de grasime, apa, masa musculara cu un cantar competent, de preferat TANITA(Japonia). Regim de viata echilibrat, mers pe jos,sau jogging eventual un program la o sala fitness sau bazin de inot este indicat. Succes si monitorizati-va sanatatea!