geanina

Diete

Postata de YENY cu 13 ani in urma.

Buna ziua am o problema cu greutatea am 23 ani,1.66 si 68 kg am fac sport si nu pot slabi ma hotarasem sa tin o dieta cu proteine dar am inteles k e periculoasa si m-am razgandit, este adevarat?dak mananc dimineata proteine pot slabi?as vrea parerea unui medic nutritionist si un regim pe o saptamana dak se poate.va roggg am nevoie de ajutor astept raspuns multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Chirila Ioan

acum 13 ani

Necesarul zilnic de proteine este de 0,8-1g/kg corp/ zi. Regimurile de slabire pot fi usor hiperproteice - satietate mai buna, ajuta sa se refaca masa musculara, etc. Poti utiliza 1,5 g/ kgc - deci cam 100g proteina/zi. Nu-ti recomand mai mult, decat daca faci efort fizic mare. La un aport zilnic de 1200-1300 cal veti putea slabi cam 3 kg/luna.

cristina

acum 13 ani

draga mea,fa un efort si manank la ore fixe si ai sa vezi rezultate!
manank pui si vita kt vrei!
fara dulciuri !!!!!!!!!!!!!!! pt mai multe detalii ma poti contacta 0769452794