gastroduodenita

Diete

Postata de crdiana cu 12 ani in urma.

in urma cu 2 zile am fost diagnosticata cu gastroduodenita. medicul mi-a recomandat un regim de o luna plus antibiotice si alte pastile. intrebarea mea este daca trebuie sa mananc la ore fixe si sa respect cele 3 mese principale? de obicei am grija ce mananc si in ultimul timp respect regula cu cele 3 mese pe zi. si inca ceva...mierea este buna? untul?
va multumesc.

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Pe langa tratamentul medicamentos, regimul dietetic detine un rol important; Principii:-mese mici (250-300 ml) si frecvente (4-5 mese/zi)
-orar fix de masa: dimineata, ora 11, 14, 17, 20
-lichidele se beau la sfarsitul mesei (ceai de musetel, tei, menta)
-masticatie buna, dentitia sa fie completa
-alimentele si lichidele consumate sa fie calde
-relaxare psihica
epaus postprandial (in fotoliu, nu intins in pat).
Mierea (alaturi de alte dulciuri concentrate) nu este recomandata , untul este permis.

crdiana

acum 12 ani

multumesc. dar cereale simple am voie? sau lapte batut?

crdiana

acum 12 ani

mai am o intrebare. azi am fost la medicul de familie in speranta ca-mi poate face o reducere la reteta primita de la specialist.. insa ea mi-a dat alte pastile. specialistul mi-a dat antibiotice pentru bacteria helicobacter pylori cu toate ca nu mi-a facut nicio analiza ca sa vada daca este prezenta sau nu. medicul de familie mi-a spus sa merg sa-mi fac analiza si dupa sa revin la ea. pana atunci ce fac? trebuie sa iau pastilele recomandate de medicul de familie? sunt 3 tipuri dar tratamentul dureaza 30 de zile.. si nu inteleg ce sens are sa iau pastilele astea odata ce luni merg sa-mi fac analiza de sange pentru acea bacterie . pastilele date de specialist.. care sunt 2 antibiotice si 4 pastile.. ce trebuie sa fac cu ele? ce reteta sa respect?va rog frumos sa-mi raspundeti. multumesc

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Recomandarea mea este sa respectati indicatiile medicului specialist.

crdiana

acum 12 ani

asa am facut. lapte batut, adica sana , am voie? iar cereale simple? va multumesc

crdiana

acum 12 ani

de cate ori trebuie sa mananc pe zi in caz de gastroduodenita? eu mananc la intervale regulate si de 4 ori pe zi.. dupa ora 7 nu mai mananc nimic. e rau sau pot continua asa?