Dietele sunt sanatoase?

Diete

Postata de AlynLion cu 8 ani in urma.

Dietele sunt sanatoase?Care dieta e cea mai buna?Am auzit oameni care s-au imbolnavit de la diete si de asta intreb.As vrea sa tin o dieta dar una buna si ma intrebam oare imi afecteaza organismul?De ce trebuie sa tin cont daca vreau sa tin o dieta?

Raspunsuri (3)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 8 ani

AlynLion, iti recomand sa apelezi la un nutritionist pentru a te invata sa adopti un stil alimentar sanatos, echilibrat. Totodata, practica constant activitati sportive pentru ca te ajuta atat la nivel fizic, cat si psihic, te ajuta sa ai un program de viata discipliniat, iti dezvolta vointa etc..

Dietele nu sunt in general bune pentru ca iti pot da organismul peste cap, te poti confrunta cu efectul yo-yo sau mai rau, iti poti declansa o tulburare de tip alimentar.

Efectul yoyo este o reactie metabolica care apare dupa o dieta care a dus la scaderea in greutate. Restrictiile alimentare din cursul unei diete, determina o suma de modificari ale metabolismului care declaseaza acumularea rapida de kilograme la revenirea la o alimentatie normala.

Problemele de comportament alimentar apar, mai frecvent, la femei si debuteaza in perioada adolescentei. Acestea se caracterizeaza prin pertubari severe de comportament alimentar, mai exact o perturbare in perceperea greutatii si corpului.
Despre tulburarile alimentare poti citi mai multe accesand acest link in bara de cautare:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/tulburarile-de-comportament-alimentar/

Totodata, poti apela la sedintele de psihoterapie si dezvoltare personala. Acest demers te va ajuta mult, iti vei debloca vointa, vei aborda si rezolva mai usor dificultatile cu care te confrunti, iti vei imbunatati stima de sine,
In concluzie, iti vei regasi echilibrul emotional si iti vei imunatati considerabil viata.
Despre procesul de dezvoltare personala, poti citi accesand acest link in bara de cautare:
http://www.psihoutil.ro/dezvoltare-optimizare-personala/

AlynLion, sper ca aceste informatii sa iti fie utile. Daca ai nevoie si de alte informatii, imi poti scrie aici sau pe mail.

Toate cele bune,
Roxana Patrascu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765
E-mail: [email protected]

AlynLion

acum 8 ani

Multumesc mult,doamna psihoterapeut!!!

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 8 ani

Cu drag, AlynLion!

Roxana Patrascu psihoterapeut

http://www.psihoutil.ro/