dieta

Diete

Postata de YENY cu 12 ani in urma.

Buna ziua,as vrea si eu o parere,am tinut dieta disociata adica 1zi carne,1legume,1zi paste,1zi legume fierte prima data cand am tinut-o am slabit in jur de 8kg in trei luni de zile M-am lasat de dieta si m-am ingrasat doar 1kg,dar m-am apucat iar de de dieta si nu mai pot slabi deloc am aproape 2 saptamani de dieta si nimic,nu inteleg de ce?prima data aveam 69-70kg si ajunsesem la 62,in prezent am 63kg(am 23ani si 1.66).Astept raspuns va multumesc.

Raspunsuri (4)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

unul din motive ar putea fi ca ati ajuns la un echilibru intre aportul alimentar si consumul energetic, si atunci ar trebui modificata cantitativ dieta sau schimbata cu totul. recomandat ar fi ca aceste diete sa fie sub indrumarea unui medic nutritionist, iar kilogramele nedorite sa le dati jos in timp cat mai lung pentru ca un numar mare de kg scazute intr-o perioada scurta de timp poate duce la reaparitia acestora odata dieta incetata.

va urez o zi buna

Nirolf

acum 12 ani

S-a obisnuit organismul cu aceasta dieta, de aceea nu mai are rezultatul asteptat. Problema mare care este ignorata de cei care fac tot felul de cure de slabire este ca trebuie actionat si asupra intrarilor, si asupra iesirilor, asa cum face orice bun contabil.
Luati o foaie de hartie, trageti o linie pe mijloc, apoi scrieti in stanga ce ati mancat si in dreapta ce activitati fizice ati facut:
(stanga):paine 3 felii, supica, gratarel cu garnitura, un fruct;
(dreapta):mers la lucru dus-intors (cu masina), lucru 8 ore (la birou), facut curatenie (cu aspiratorul), pregatit mancarea (mixer, microunde, robot de bucatarie, samd).
Cantariti bine si vedeti unde s-a strecurat greseala...

unu

acum 12 ani

poate va dernajeaza raspunsul lui @Nirolf, dar are mare dreptate. toata lumea vrea sa slabeasca fara sa faca efort, vrem sa slabim stand si mancand. e aproape imposibil. buna comparatia cu contabilu...

YENY

acum 12 ani

nu ma deranjeaza,eu am cerut pareri,stiu k are dreptate.MULTUMESC pt parerile date