Dieta

Diete

Postata de Sabin146638 cu 14 ani in urma.

Buna..am 17 ani si practic sport de performanta si anume box, am inaltimea de aproximativ 1,75 si am 64 kg daca as incerca sa slabesc la 57 kg in timpul unei competitii mi-ar afecta inima sau alte organe? va mai rog sa imi recomandati o alimentatie potrivita inclusiv orele daca conteaza si asta. Va multumesc!!

Raspunsuri (5)

raluca

acum 14 ani

Buna Sabin,

De ce vrei sa slabesti? Eu zic ca la inaltimea ta esti ok. Un barbat la inaltimea de 1,75 trebuie sa aiba o greutate cuprinsa intre 64,4 - 70,8. Sanatate.

Sheila

acum 14 ani

Cred ca cel mai indicat ar fi sa mergi la un nutritionist.Inteleg ca vrei sa te incadrezi intr-o anumita categorie pt competitie.
Cu recomandarile de aici nu cred ca vei avea prea mari sanse dar cu o dieta creata pt tine iti va fi mai usor. Trebuie sa ti cont ca ai nevoie de vitamine, proteine..... asa ca ai grija ce mananci si ce nu.
In principiu evita dulciurile, painea, mancatul seara, consuma cat mai multe fructe si legume

himalaya

acum 14 ani

Am folosit cu succes preparate cu Crom, asociate cu dieta si miscare. Cromul reduce pofta de mancare, si in special nevoia de a consuma dulciuri.

maryan

acum 14 ani

Buna am 30 de ani,inaltimea aproximativ 1,84 si 65 de kg si as vrea sa mai pot pune ceva kg dar nu prea reusesc as vrea un sfat dak se poate,multumesc

Sabin

acum 14 ani

Eu cred ca cea mai buna solutie e sportul si daca fumezi sa incerci sa te lasi, asa vei reusi cu siguranta sa pui kg in plus. Mergi pe la sala saptamanal daca ai timp si cu o alimentatie corespunzatoare vei reusi.