Dieta

Diete

Postata de cipry_blue cu 14 ani in urma.

am 1,70 si 80 de kg. Imi poate recomanda cineva o dieta ca sa scap de vreo 15-20 kg?

Raspunsuri (10)

ionut.citea

acum 14 ani

te pot ajuta eu,dar trebuie sa luam legatura ca sa imi dai mai multe detalii.

ionut.citea

acum 14 ani

adresa mea de e-mail este : [email protected] si id mess : ionut.citea

Vrapcea

acum 14 ani

Mai multe fructe si legume, mancati putin si des, plus poate cel mai important: MAI MULT SPORT / EFORT FIZIC (de la plimbari zilnice pe distante cat mai mari, la alergari usoare la inceput, apoi se poate creste distanta alergarilor, apoi progresiv si viteza de alergare).

Daca respectati cele de mai sus pe parcursul a trei luni, nu doar ca veti slabi 15-20Kg dar va veti simti mult mai bine (cu o sanatate mai buna).

MaraQ

acum 14 ani

efortul fizic, draga mea. acum 4 ani lucram in bucuresti, la birou, pe scaun in fata calculatorului de la 8 la 12 ore. am 1,65 m si la vremea respective cantaream 85 kg, astazi, dupa 3 ani de munca in retail, am 60 kg, greutate pe care am obtinut-o acum 2 ani.
nu iti bune sperante in diete, pur si simplu schimba-ti modul de viata, efortul fizic are efecte nu numai asupra fizicului dar si asupra mintii, stiu din experienta.
succes.

Carmen378117843

acum 14 ani

draga mea,in cazul tau nu se poate vorbi despre o dieta propriu zisa,tinand cont si varsta pe care o ai,dar eu te-as sfatui mai intai sa tii cont de anumite reguli de baza.Organismul nostru are nevoie de hrana si apa,de aceea tu va trebui sa-ti controlez mai inti alimentatia,va trebui sa elimini di alimentatia ta toate dulciurile,grasimile,carbohidratele(paine paste fainoase),iar pe langa asta va trbui sa faci si putina miscare.Axeazate foarte mult pe fructe si legume care nu vor trebui sa lipseasca din alimentatia ta,si bea foarte multe apa plata daca e posibil.Hai ca daca ai putina vointa vei reusi.Eu de 20 de ani mananc in felul acesta si sunt foarte multumita.I-ti urez sanatate si sa ne mai auzim.Te pup.

tudorita6

acum 14 ani

multa apa plata cu lamaie;in special dimineata pe stomacul gol,spirulina de la "Hovigal" 3 pe zi ,dar luate inainte de masa cu jumatate de ora,iar ultima sa fie luata inainte de ora 18 .

andutzaa161894

acum 14 ani

Si eu ajunsesem acum vreo 3 ani la 80 kg, tot la 1,70 m inaltime. Sa-ti spun cum am reusit eu sa dau jos 17-18 kg in vreo 4-5 luni:
1.Am scos complet dulciurile din alimentatie (sa zic ca mancam totusi o data la 2 sapt o bucatica de ciocolata sau o juma de prajitura, in rest nimik)
2.Am renuntat la mezeluri (tot asa, cand nu mai puteam de pofta, de 2-3 ori pe luna, ciuguleam cate ceva de la acest capitol).
3.Nu am renuntat de tot la paine, am inlocuit-o cu d-aia integrala, dar intrucat nu-mi prea placea si e si satioasa, mancam cam 2-3 feliute pe zi.
4.Fara sucuri de nici un fel( sunt recomandate alea naturale, da mie nu-mi prea plac, mie imi place pepsi-ul-hi hi- asa ca n-am mai baut suc deloc)
5.Am renuntat la ulei -vorbeste lumea ca ala de masline ar fi indicat, da eu nu-l sufar, asa ca in loc de ulei am pus ...lamaie si verdeturi in salate, iar mancare gatita n-am prea servit in respectiva perioada
6.Fara cartofi prajiti
Si acu sa spun ce am mancat:
-carne de pui sau peste, fiarta sau pe grill, teflon etc. -cat cuprinde , eu sunt carnivora, nu gluma.
-salate la greu, cu multa lamaie
-ciorbe cu multe legume si multa carne, da mai light asa, fara grasime
-iaurt - zilnic - d-ala natural nu de la supermarket in care puneam musli, cumparat de la plafar
-apa plata, ceaiuri indulcite cu putina miere sau neindulcite -cam 1,5 l/zi.
Fructele nu-mi prea plac alea indicate pt diete(bineinteles), asa ca am mancat ocazional cate o banana (neindicata)sau vreo portocala, deci nu m-am prea omorat. Daca iti plac merele, e super.
-branza (nu d-aia proaspata, ca normal ca nu-mi place , da nici de-aia super veche si sarata, de mijloc asa)
-2 oua fierte moi cam de 2 ori pe saptamana
Oricum , idea e ca am mancat cat imi trebuia, n-am rabdat de foame, da nici nu pot spune ca imi placea prea tare ce mancam ( eu sunt gurmanda, nu gluma, imi plac toate "rautatile": mezeluri, sarmalute, cartofi prajiti, fripturi de porc etc.)N-am facut sport deloc, spre rusinea mea am tot amanat si aman in continuare.
Acuma, depinde de organismul fiecaruia, dar eu cred ca daca nu ai probleme de sanatate "adevarate" si din cauza carora sa te ingrasi indiferent ce regimuri draconice ai tine, iti poti stabili o dieta personalizata, bazata pe regulile generale, dar care sa ti se potriveasca tie.
Ce cred eu ca e important: sa ai vointa si sa nu astepti rezultate imediate, ca nu se vad. Cam dupa vreo luna si ceva am observat si io ca as fi dat ce si ce jos...Oricum , pt mine a fost cel mai bun regim pe care l-am tinut vreodata si pentru ca nu m-am mai ingrasat dup-aia( dupa alte diete, slabeam 5-6 kg si puneam la loc 7-8).In principiu si acum tin aproximativ acelasi regim alimentar,dar nu atat de drastic (unora li se poate parea lejer,poate asa mananca de obicei , dar pentru mine e un efort, deoarece recunosc ca imi place sa mananc tot ce nu e permis daca vrei sa ai o greutate ok)M-a motivat si faptul ca pe masura ce slabeam toata lumea imi spunea ce bine arat, a reinceput sa imi placa sa ma imbrac elegant si sexi(lucru care nu se mai intampla cand eram plinuta si mi se parea ca nu mai statea nimic ca lumea pe mine)
Oricum iti doresc multa bafta si sa ai multa incredere in tine, e esential. Daca altii au reusit, tu de ce n-ai reusi? Pe mine asta m-a motivat si m-a facut sa continui chiar si cand visam numa fripturici de porc pe gratar si prajituri de cofetarie de toate felurile si ... etc.

ALEXIA124172

acum 14 ani

cred ca cea mai mare problema ra fii daca esti gurmanda?
daca da va fii foarte greu sa renunti la anumite mancaruri.totul tine de tine
nu cred in diete
tu iti cunosti cel mai bine organismul
si totusi daca nu reusesti consulta un nutritionist.bafta

LILIANA71

acum 14 ani

Andutzaa, cum prepari iaurtul natural ? Si eu sunt mare fan iaurt, dar in lipsa de altceva mananc iaurt natural din lapte pasteurizat si chiar as vrea sa aflu o reteta "de casa". In legatura cu faptul ca nu-ti place painea integrala, n-ai incercat sa ti-o faci tu, cu faina neagra si seminte ? E super buna.

Lacramioara47

acum 14 ani

Buna. Si eu am fost in aceeasi situatie ca si tine, in sensul ca in urma cu doi ani cantaream 84 kg la 1.71. In acest moment cantaresc 62 kg. De-a lungul celor doi ani am tinut mai multe diete dar iti pot spune ca doar doua dintre ele au dat rezultatele scontate. Prima dieta care a dat rezultate a fost dieta disociata (1 zi carne pui gratar, 1 zi legume, 1 zi lactate, 1 zi fructe-depreferat mere verzi). Aceasta dieta o poti tine cat de mult vrei si rezisti. Cea de-a doua dieta este una pe care mi-a recomandat-o un medic endocrinolog si suna cam asa: 3 zile neconsecutive (dintr-o saptamana) iaurt 0% grasimi, 2 zile neconsecutive mere verzi, 2 zile neconsecutive carne gratar, peste, supe, legume gratar. ATAT!!!!! Cu ajutorul acestei ultime diete am slabit in 2 luni mai mult de 8kg....
TOT CE ITI TREBUIE INAINTE DE A INCEPE O DIETA ESTE FOARTE FOARTE MULTA AMBITIE!!!!! BAFTA MULTA. Daca vrei sa iti povestesc mai multe amanunte ma poti gasi pe mail la [email protected]. O zi buna.