Dieta

Diete

Postata de Sabin146638 cu 14 ani in urma.

Buna.Eu fac sport si anume box depun mult efort si imi consum multa energie va rog sa imi recomandati o alimentatie sanatoasa si potrivita. va multumesc mult.

Raspunsuri (1)

floryny

acum 14 ani

Buna Sabin,

Ce greutate ai? Poti incepe prin a alege sa mananci carne mai sp***a, carne de pui fara piele, pestele si produse lactate cu procent scazut de grasimi. In afara de aceasta, consuma mai putin ulei si unt - sau mancarea facuta cu aceste produse, precum maioneza, mancarurile prajite.

Manca alimente diferite. Nu incerca sa mananci aceleasi alimente in fiecare zi.

Calciul este esential pentru a avea oase puternice si dinti sanatosi. Procura calciul din alimente cu continut scazut in grasimi, precum laptele degresat sau iaurtul.

Este recomandabil sa iei suplimente antioxidante precum vitamina E si vitamina C.

Succes cu sportul si multa sanatate!