dieta pe timpul alaptarii

Diete Alimentatia in timpul alaptarii

Postata de roxana19135968 cu 14 ani in urma.

ce dieta se poate tine pe timpul alaptarii

Raspunsuri (2)

ana

acum 14 ani

chiar asa, si eu is curioasa, pot sa fac o cura de detoxifiere daca alaptez?

Lore Laura

acum 14 ani

Nu este recomandata cura de detoxifiere pe perioada alaptarii intrucat toxinele vor ajunge la bebe prin laptele matern. Ce poti sa faci este sa nu mananci junk food, (mancare prajita in ulei incins, cartofi pai etc) si sa abordezi un stil de hranire bazat pe proteine de calitate (carne sp***a de pui, peste- atentie insa nu mai mult de 2-3 ori pe sapt datorita faptului ca pestele contine mercur. Cel mai indicat peste este pastrav, somon, cod), gatite fie la gratar sau coapte la cuptor ori fierte, fasole, naut, linte), lactate cu grasime redusa, multe fructe si legume cat mai putin procesate si cam 2 litri de lichid pe zi (evita bautaturile carbogazoase de genul coca cola sau pepsi fie ele si diet, care sunt extrem de nocive)
Ca principiu de baza din regimul lui M Montignac, pt a evita depunerea de kg nedorite e bine evitarea asocierii anumitor alimente, ca explu nu se consuma proteine impreuna cu carbohidrati ce au un indice glicemic mare (cartofi, paine etc) ci cu salata de legume asortate si eventual putin orez fiert dar integral, nedecorticat sau brun.
alte informatii despre indicele glicemic poti gasi facand un search pe google.
http://prodieta.ro/indicele-dieta-indice-glicemic-lista-alimentelor-cu-index-glicemic-mare-mediu-mic/
Mult succes!