Dieta de ingrasare

Diete

Postata de StefaniaG cu 11 ani in urma.

Am 26 de ani, 1,73m si 50kg. doresc sa ma ingras macar 7kg. Mananc foarte mult si de toate in special mancare gatita acasa 5 sau 6 mese pe zi. Cu toate astea nu reusesc sa ma ingras deloc. Daca trece o zi in care nu am mesele regulate si nu apuc sa mananc destul slabesc 0,5-1kg. In adolescenta am avut 68kg la 18 ani. Atunci am fost diagnosticata cu Stafilococul auriu iar in 2 luni de tratament cu antibiotice am slabit cele 18 kg.
Ce analize ar trebui sa fac si ce dieta de ingrasare sa urmez? Mentionez ca nu suport uleiul in mancare.nici macar in salata.
Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ar fi bine sa consultati medicul endocrinolog pentru excluderea unei afectiuni din aceasta sfera ( hipertiroidism) si sa consultati un nutritionist pentru o dieta sanatoasa.

FreeStyle11

acum 11 ani

De ce vrei sa te ingrasi?Din cauza aspectului fizic banuiesc, pt ca sanatatea nu cred ca e afectata pt ca nu ai o greutate extrem de mica.Dar nu e bine sa te ingrasi fara miscare pt ca nu vei arata bine.Trebuie sa ai un regim sanatos si alimentar dar e important si exercitiul fizic pt ca te dezvolta frumos.Dute la sala si apucate de niste exercitii pt muschi, chiar daca esti fata :)
Ca alimentatie mananca sanatos in orice caz fara grasimi in exces si zaharuri multe(dulciuri si alte produse), fara fast-food.Poti lua in greutate si cu alimente sanatoase dar bogate caloric si nutritional.Dar e posibil sa ai si un metabolism mai rapid atunci e bine sa te duci la un endocrinolog pt analize si dupa la nutritionist.In principiu alimentatia trebuie sa fie echilibrata, asta incluzand si fructele si legumele(chiar daca au putine calorii, au vitamine si te ajuta la sanatate).Nu trebuie sa mananci mult deodata conteaza calitatea lor si caloriile.Daca nici asa nu merge fa niste analize sa vedem cum stai cu glandele si apoi te duci la nutritionist.