Cum sa slabesc ???

Diete

Postata de SorinaMatei cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Am 164 cm inaltime si 73 de kg, mi-am calculat IMC-ul si nu e cu mult peste IMC-ul ideal, dar totusi, cum as putea sa slabesc cateva kg.
Nu mananc la ore fixe, nu mananc dimineata, mai exact sunt genul de persoana care mai bine doarme 10 minute decat sa manance. Ca idee nu cred ca mananc mult dar se pare ca totusi ma ingras.
Si inca ceva, dupa ce mananc putin am impresia ca imi explodeaza stomacul. La ce medic sa ma adresez?

Raspunsuri (6)

FreeStyle11

acum 11 ani

Depinde cat esti de activa fizic.Si lipsa activitatii fizice ajuta la ingrasat.Fa mai mult sport si vei slabi, dar ai grija sa nu slabesti prea mult.Poti sa vorbesti cu un nutritionist dar el pe langa regim tot iti va spune sa faci si sport.Deci mananca mai putin caloric, alimente slabe(fructe, legume, carne sp***a de pui, peste la gratar) si exercitiu fizic.Poti sa faci si niste analize la sange sa vezi cum stai cu tiroida, dar nu cred ca asta e cauza ci stilul de viata mai comod.Iti urez succes!

SorinaMatei

acum 10 ani

Multumesc pentru raspuns.
O sa tin cont de sfaturile tale si da, trebuie sa fac mai mult sport, in special pentru coapse, acolo se pun toate grasimile :(.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este bine sa consultati un medic nutritionist.

Delia

acum 10 ani

Incerca capsulele SLIM FIT draga mea:)

SorinaMatei

acum 10 ani

Nu as vrea sa incerc pastile pentru ca nu se stie cum o sa reactioneze organismul. Decat sa ma ingras si mai mult, mai bn raman asa.
Multumesc oricum pt raspuns.

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
In cazul D-voastra, calculand IMC, normalitatea inseamna 20 kg mai putin decat acum...
Trebuie sa intelegeti ca legile termodinamicii sunt indiscutabile: greutate anormala inseamna aport caloric anormal. Nu este vorba nici de "''glanda" si nici de alt motiv medical, ci numai despre alimentatie necorespunzatoare
Nu veti reusi sa slabi nici un gram prin miscare, ci doar prin dieta: excludeti carbohidratii (paine, paste, cereale, cartofi, orez), fast-food, dulciurile si fructele si privilegiati proteinele si legumele hipocalorice.
In general, trebuie sa intelegeti obezitatea ca o dependenta de drog (in general mancarea, in particular gustul dulce...) si s-o tratati ca atare.
Masa de dimineata este cea mai importanta, iar seara nu trebuie sa mancati dupa ora 18.00.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior