cum sa slabesc

Diete

Postata de roxan2000 cu 16 ani in urma.

am o mare prblema kg acumulate in urma sarcinii.nu stiu cum sa scap de ele fetita mea are 1an si 9 luni si desi am alaptat-o un an de zile nu am reusit sa slabesc. am incercat tot felul de metode dar degeaba.eu am 28 de ani 1,60 si cu rusine spun 75kg.ce as putea sa fac sa rezolv aceaste mare problema.va multumesc.

Raspunsuri (4)

Raluca204

acum 16 ani

Eu am alaptat 2 ani si o luna, si tot am 15 kg in plus, acumulate nu in urma sarcinii, ci in urma alaptarii

Marius27888123

acum 16 ani

Ultima masa a zilei sa fie intre orele 18.00 - 20.00, si, in fiecare seara, inainte de culcare, un ceai din plante, neindulcit, baut fierbinte! Limiteaza consumul de paste fainoase si paine, in special cea alba. La fel si pe cel de zaharuri, in special zahar alb. Mai bine inlocuieste-l cu miere, dar in cantitati limitate Si sarea, in cantitate ridicata cauzeaza retentie de lichide. Foloseste suc de lamaie si verdeturi proaspete pt. a asezona mancarurile, pe cat posibil, in loc de sare. Intre mese, incearca sa-ti umpli stomacul cu lichide (ideal, apa sau ceai neindulcit din fructe/plante) si cu legume/fructe proaspete care desi au putine calorii, sunt f. nutritive, satioase si pline de vitamine, cum ar fi: morcovul, telina, varza alba/rosie, salata verde, merele, sfecla rosie, gulia, ridichea neagra etc etc. Incearca dieta disociata: intr-o zi, se consuma numai un singur fel de alimente, in (aproape) orice cantitate, de ex. intr-o zi se mananca numai cartofi fierti sau copti (dimineata, la pranz si seara - de cate ori apare senzatia de foame). In alta zi, numai pui fiert sau fript. In alta zi, numai orez fiert (cu niscaiva legume si ciuperci, ca sa aiba si ceva gust). In alta zi, numai peste fript sau fiert (sau gatit la aburi etc), acompaniat de legume ori salata verde. In alta zi, numai fructe (de ex. mere, ori struguri etc). Si tot asa...

marius21170278

acum 16 ani

multa multa rabdare....fara grasimi ,fara cipsuri si alte alimente de rantait multa miscare si manaca la greu legume, fructe carne alba adica piept de pui si peste

marius460

acum 15 ani

Daca ai incercat mai multe metode exista posibilitatea sa-ti fi dereglat metabolismul si sa nu raspunda pozitiv la diete sau sa aibe efect yo-yo (slabesti dar pui la loc si de cele mai multe ori si ceva in plus) si asta ti-o spun din proprie experienta. Incearca sa ajungi la un medic nutritionist (dar alege-l cu grija si prin recomandari ca sa nu dai bani degeaba), el iti va da un set de analize iar in functie de rezultatele lor iti va da o dieta personalizata.