consum ridicat de miere...contraindicat?

Diete

Postata de Tania2116865 cu 15 ani in urma.

In incercarea de a ma hrani cat mai sanatos si evitand total dulciurile, atat cumparate cat si facute in casa, am trecut la consumul de miere de albine care imi place foarte mult, in diverse combinatii cu nuci, seminte etc. Vreau sa va intreb, consumul in cantitati mai mari de miere de albine are contraindicatii pt o persoana sanatoasa?Poate conduce la diabet sau alte dereglari? Am incept consumul regulat de miere si eliminatrea celorlalte dulciuri de cateva luni bune timp in care am realizat ca am mancat kilograme intregi de miere. Am facut un calcul foarte sumar, grosier, ca sa observ ca mananc cam 200g de miere de albine pe zi. Pe langa aceasta mai mananc si polen, o lingurita dimineata, precum si capaceala. Ma gandeam ca am cam exagerat un pic pt ca fac ce fac si mai iau un varf de lingurita de miere ba la servici ba acasa si asa consum pe zi cum am spus cam 200g. Credeti ca nu are importanta sau trebuie sa reduc consumul? Va multumesc si sper sa-mi raspundeti si mie. O zi buna.

Raspunsuri (11)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Buna
Mierea contine cca.17% apa
Consumul frecvent de miere de albine duce la cresterea frecventei cariilor dentare,hipoglicemie cronica.
Mierea se absoarbe rapid in sange si determina o secretie energica de insulina in pancreas.Dulciurile concentrate incetinesc substantial activitatea digestiva.
Mierea este un aliment puternic energetic 310 calorii/100 g

Andrea751331

acum 15 ani

Mierea contine apa......dar contine glucoza si fructoza in cantitate mare, dar totusi nu mai mult ca zaharul. Si nu cred ca provoaca hipoglicemie ci hiperglicemie, atunci cand este ingerata in cantitate mare. Ca urmare deregleaza functionarea pancreasului, la fel ca si produsele care contin zahar.
Poti sa mananci miere zilnic, dar o lingurita-doua, pentru ca contine multe vitamine. 200g de miere este cam mult pentru ca are 700 de calorii. Unde mai pui alimentele pe care le consumi zilnic! Poti acumula kilograme in plus sau sa-ti dereglezi metabolismul glucidelor si sa faci diabet.
Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Miere , precum si alte surse de pe internet.

Tania2116865

acum 15 ani

Multumesc pentru sfaturi...am sa incerc sa reduc putin din consum si sa fiu mai ponderat. Oicum nu mai pun gura pe nici un dulce din comert si chiar facut, ce foloseste zaharul. De mancat nu manac deloc gras niciodata nu mi-a placut. Imi place sa mananc diversificat insa doar lucruri usoare. Si tot timpul am fost mai slab decat majoritatea insa m-am simtit foarte bine asa. Am o greutate constanta de cand ma stiu...Orice as face imdeiat revin la forma initiala. Intrebasem de miere pt ca eu unul stiam ca nu are contraindicatii si de-asta insa m-am gandit ca ce e prea mult strica. Multumesc mult de sfaturi. Acum m-am gandit ca dupa atat consum de miere cel mai bine e sa ma duc sa-mi fac niste analize si sa le compar cu cele facute inainte sa incep sa consum atata miere si vad exact ce diferente sunt si daca sunt din cauza mierii. Sa aveti o zi buna. daca mai aveti sfaturi, sunt binevenite.

medic bun

acum 13 ani

Mierea este un aliment foarte bun in general pt sportivii ce au nevoie de un aport de glucide ridicat...in cazul sporturilor solicitante,care solicita muschii la maxim.Aceasta furnizeaza energia necesara intretinerii efortului de intensitate medie sau ridicata. Ca orice exces dealtfel,miera poate avea consecinte nefaste asupra organismului....chiar aparitia diabetului zaharat

Sper ca este de folos ce am scris!

consumator inrait de miere

acum 13 ani

Sal, eu consum miere de mult timp si nu cu lingurita ci direct din borcan ,o beau, zilnic apr.200-300ml,deci consum ceva mai mult,colegii imi spun "ursul"
Nu am avut niciodata nimic,dar am eliminat ff.multe dulciuri si sunt sanatos tun la ultimele analize

liviu

acum 13 ani

dupa ce consum miere poliflora nu ma simt prea bine simt o stare de agitatie de la burta si dimineata scuip ceva urat de ce oare

Mariana

acum 13 ani

Ce cantitate de miere se poate consuma zilnic ca sa nu afectez pancreasul? Va multumesc

Alex

acum 11 ani

excesul de glucide poate provoda boli cum ar fi(cardiacul)

Gabriel

acum 10 ani

Mierea este zahar concentrat, este acida si iti blocheaza muschii in timpul efortului intens.

georgeta samson

acum 8 ani

eu in doua luni de zile am consumat aproximativ sapte kg; de miere in combinatie cu ghimbir cam tot atitea kg si de ghimbir; tratamentul asta il fac si la ora actuala sper sa nu am nimic ceva reactii adverse .Fac acest tratament si cred ca fac abuz de el, in speranta ca moi vindeca de cancer ovarian,

Costache Georgeta

acum 7 ani

Eu,cred ,ca ce e natural nu dauneaza.....cit de mult,dar nu tot deodata......un program cu care organismul sa se obisnuiasca....