complicatii,am nevoie de niste sfaturi!

Diete

Postata de pp94 cu 13 ani in urma.

Buna ziua,sunt fata,am 16 ani si sufar de dereglari nutritionale de apoximativ un an.am suferit de anorexie,care a degenerat in bulimie in ultimul timp,si acum din nou anorexie...dieta mea este neechilibrata,in procent de peste 65% din aportul zilnic de calorii(in jur de 600) sunt glucide,am suferit de caderea parului,si multe altele pe care mi le explicam pana acum.mai nou simt ca imi cedeaza sfincterele cand fac efort si am uneori dureri in diferite zone ale abdomenului.tot ce va cer este un sfat legat de cauzele biologice ale simptomelor mele,pt ca momentan nu sunt pregatita sa merg la un consult "pe viu".va multumesc anticipat,PP.

Raspunsuri (6)

Dr. Chirila Ioan

acum 13 ani

600 calorii / zi (daca am inteles bine) sunt foarte putine pentru varsta ta. Se recomanda cca 2300.
dezechilibrele de care vorbesti cred ca ti-au afectat nu doar starea de nutritie ci si functia diferitelor organe. S-ar putea ca simptomele descrise sa fie date de lipsa unor nutrienti (ex. proteine, minerale...) sau sa arate alte afectari.
Ma bucur ca incepi sa constientizezi situatia. Nu te teme sa fii ajutata. Mergi la un specialist pt. consult - Nu astepta prea mult ca sa fii pregatita.

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Iuli

acum 13 ani

Trebuie sa consulti un specialist in probleme de nutritie si in paralel, un psihiatru si apoi un psiholog pt terapie. Gandeste-te bine la ce faci, o viata avem si e pacat sa ti-o distrugi de la 16 ani. Nu iti fie rusine de medici, ei au mai vazut mii de cazuri ca al tau si nu doresc DECAT sa te ajute! Prima care trebuie sa se ajute insa esti tu!
Iata unde poti ajunge: http://www.libertatea.ro/stire/isabelle-caro-modelul-schelet-s-a-stins-din-viata-316517.html Ca Isabelle Caro, care si-a ratat tineretea, sanatatea, frumusetea...VIATA!

pp94

acum 13 ani

recitind intrebarea,imi dau seama ca m-am exprimat putin incomplet.ma refer la sfincterul uretral,sau cel putin acesta consider ca e afectat,analizand..."efectul".mai vreau sa spun si ca ciclul endometrial mi-a lipsit complet pe durata verii,iar in ultimul timp este sub forma unui lichid galbui,al carui miros m-a determinat sa il aseman menstruatiei.vreau sa va multumesc pt promptitatea raspunsurilor si va asigurca fac eforturi sa ma schimb...

Iuli

acum 13 ani

Offf... Lipsa menstruatiei este o consecinta obisnuita a anorexiei. Poate intr-o zi vei dori copii... Singura nu vei putea sa iti revii. Cauta ajutor medical, pana nu ajungi la probleme ireversibile.

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului