colecistectomie

Diete

Postata de georgiana257 cu 15 ani in urma.

Va rog sa-mi spuneti daca e normal ca la o saptamana dupa operatia de colecistectomie sa am TGP - ul si colesterolul crescute, daca inainte cu o luna de operatie, acestea aveau valori ideale.

Raspunsuri (3)

alin58

acum 15 ani

Probabil ca da. Dupa indepartarea colecistului ficatul preia functiile acestuia, prin urmare e o munca in plus pentru ficat.

georgiana257

acum 15 ani

Acesta stare devine cronica, sau este ceva tempoarar? Trebuie compensata cu hepatoprotectoare, sau cu enzime, sau lucrurile revin la normal de la sine?

alin58

acum 15 ani

Cel mai bine ar fi sa iei legatura cu medicul gastroenterolog sau eventual consulta un medic gastroenterolog de pe acest site.