ce greutate trebuie sa am

Diete

Postata de NICOLETA138 cu 14 ani in urma.

Buna ziua,am 162 cm ,60 kg si 42 ani.Acum 2ani aveam 56-57 kg ,nu stiu ce s-a intamplat la 40 caci de atunci totul s-a ashimbat .

Raspunsuri (24)

dea

acum 14 ani

Deobicei la femei, exemplul tau 162cm ar trebui sa ai cu 10kg in minus, deci 52kg cu variatii de 2-3 kg in plus sau minus.
La barbati cu inaltimea 170cm ar trebui sa aiba 70 kg cu variatii de 2-3 kg in plus sau minus.

Maria

acum 14 ani

Draga mea, si eu la 40 de ani am constatat ca mi s-a schimbat metabolismul.Acum am 45 si de ani.De la 25 de ani si pana la 40 am avut 58 kg, 1,69m.La 40 de ani am inceput sa ma ingras si am ajuns la 65 de kg, asa fara nicio explicatie..aveam acelasi regim alimentar...Si am tinut cura de slabire dupa reteta dr.Atkins, care regleaza si metabolismul..si mi-am revenit..cred ca daca nu luam masuri drastice atunci, ma duceam la vale si ramaneam o grasa...totul este sa nu ai probleme cu tiroida...eu nu am...dar nu mananc dulciuri, nu mananc seara, mananc dimineata o cana cu cereale cu apa, care sincer va spun fac minuni...intr-adevar cerealele consumate zilnic, fac minuni..regleaza metabolismul, curata sangele de colesterol, asigura un tranzit intestinal optim...dar trebuie vointa si sa pui frau poftelor..
succes

dea

acum 14 ani

Sunt mai multi factori care duc la asimilarea de kg in plus: stilul de viata, ce alimentatie consumati si cum, poate ati ajuns la menopauza, stresul sau dereglari ale grandei tiroide. Daca doriti sa scapati de kg in plus e bine sa consultati mai multi specialisti : endocrinolog, un nutritionist,eventual si un ginecolog si medicul de familie. E bine sa mergeti pe mana secialistilor care va pot ajuta in schimbarea stilului de viata sau sa rezolvati eventualele probleme de sanatate.
Va doresc sa va reuseasca ceea ce va propuneti !

iulia

acum 14 ani

de la 40 de ani se instaleaza simptomele menopauzei,ingrasare mai ales mijlocul uscaciunea pielii cadearea parului,se schimba textura firului de par,a unghiilor,insomnii,usoara hipertensiune, agitatie neexplicabila, iritabilitate,oboseala,febra musculara,modificarea secretiei vaginale,a cantitatii de singe menstrual.binenteles nu toate odata ci asa subtil,ele dureaza cativa ani pina apar celebrele bufeuri si incetarea ciclului,si inca ceva,ciclul menstrual tine 365 de cicluri,o perioada medie de 30 de ani,adauga perioadele de sarcina ,de alaptare,de avort,etc.deci cit timp nu ai avut ciclu plus varsta cand ti-a venit ciclu,si obtii o cifra care e varste la care intri la menopauza,succces si sanatate.

angy

acum 14 ani

greutatea ideala se calculeaza dupa urmatoarea formula.Gi=50+0.75{talia-150}+varsta-20/4 asta e greutatea normala calculata de nutritionisti.

nicoleta138

acum 14 ani

multumesc pt raspunsuri ,referitor la raspunsul lui angy mai doresc niste lamuriri 50=? greutate?;0,75=? ;150=?;20/4=?
fii mai exacta te rog. multumesc

Eli

acum 14 ani

Pentru barbati: Greutatea(kg)=50+0,75·(Înaltimea(cm)-150)+(Varsta(ani)-20)/4.

Pentru femei: valoarea formulei pentru bărbaţi se înmulţeşte cu 0,9.

andreea

acum 14 ani

nu va mi dati cu parerea asa ca ar trebui sa aiba cu nu stiu cat mai mult sau mai putin. eu ma iau dupa informatiile postate pe site-ul www.florentina.ro undeva in partea din stnaga scrie greutatea ideala care difera in functie de varsta. treceti si voi cifrele care va caracterizeaza si vedeti voi....

mihaela din calarasi

acum 14 ani

am 39 de ani am 1,67 si 48 de kg.vreau sa mai ma ingras 6 sau 7 kg si nu stiu cum ca mananc orice dar nu asimilez.ce ma sfatuiti sa fac??

colnago

acum 14 ani

Acelor Doamne care sunt in pragul menoapuzei si care doresc o alimentatie corecta recomand sa cautati in www.shoptni.info la rubrica Tahiti Trim Plan40

marius

acum 14 ani

este bine medical sa alergi cu greutati in mana

SILVIA.M

acum 12 ani

EU NU AM LUAT IN GREUTATE DE ANI BUNI DAR AM SCOASE DIN ALIMENTATIE BAUTURILE ACIDULATE CARNEA DE PORC CONSUM RAR PIINEA ALBA CONSUM PIINE INTEGRALA DULCIURI PUTINE SI FOARTE RAR NU MANINC DE LA FAST FOOD

andra

acum 11 ani

la cei 165 inaltime am 67 KG E NORMAL

Numelenuconteaza

acum 10 ani

Buna..la 12 ani, 160 cm inaltime cate kg ar trebui sa am?

daria

acum 9 ani

Buna eu am 41 de kg la 11 ani cred ca este bine
Ok este foarte bine crad sunt foarte sigura!!!

Nuconteazanumele

acum 9 ani

Da foarte bine bravo mentina-te

andra

acum 9 ani

Este bine a nu iti face griji

daria

acum 9 ani

Multumesc tuturor

Delia

acum 8 ani

Buna, am 14 ani jumate, greutatea de 55,5 kg si o inaltime de 1,60..mie mi se pare ca sunt grasa..ce as putea sa fac, ca sa slabesc, fara sa tin diete, ma refer prin sport ce as putea sa fac, sau ce mi-ati recomanda :) Va multumesc anticipat!

LarLar321

acum 8 ani

inotul si abdomenele, dar crede-ma nu esti grasa, eu sunt cat tine la inaltime, am 12 ani si am mai multe kile... ;) nu multe in plus, cateva!!!

Pag 1 din 2