Ce dieta sa folosesc daca sufar de diverticuloza?

Diete

Postata de marin87 cu 14 ani in urma.

Buna seara, sufar de diverticuloza si as dori sa-mi recomandati ce dieta sa folosesc .Am 75 de ani si greutatea normala.Medicatia recomandata i-mi face bine dar nu stiu ce alimente sa mananc.Custima.

Raspunsuri (2)

floryny

acum 14 ani

Alimentele pe care le puteti folosi sunt fructele, legumele, semintele, painea si alte produse din cereale integrale, dar si foarte bine puteti consuma si legume. Nu uitati de apa, este foarte necesara, daca a-ti putea consuma macar 2 litri pe zi.

Trebuie sa scoateti din meniu carnea si grasimile adica - unt, margarina, maioneza pentru ca acestea incetinesc tranzitul intestinal.

Nu va spun sa faceti sport, pentru ca la varsta dumneavoastra nu se poate, dar in schimb este bine sa faceti plimbari, spun asta pentru ca sedentarismul dauneaza digestiei si nu e bun pentru sanatate.

Sheila

acum 14 ani

Nu trebuie sa ai o dieta anume, dar trebuie sa ai grija sa nu mananci ce te constipa.
Incearca sa consumi zilnic alimente precum nuci, popcorn, seminte de floarea soarelui, de dovleac, de susan, cereale integrale si desigur, cat mai multe fructe si legume (crude). Painea integrala si taratele de cereale sunt o sursa f buna de fibre. Nu uita de lichide care sunt f importante
Evita carnea rosie, bananele
Numai bine