Ce dieta ati tinut dvs. si cat ati slabit?

Diete

Postata de ali_alinuta_girl_uta cu 14 ani in urma.

Buna!
Inainte sa ma apuc sa tin dieta aveam aprox 67,5 Kg.
De 2 luni am renuntat sa mai mananc mancare gatita. Mananc doar salate (fara ulei), fructe mai ales mere si pepene, branza dietetica, iaurt. Cam atat. Mananc cand imi e foame, dar fara sa ma satur, deci mananc cam de 4-5 ori pe zi si beau 2,5 l apa. Din cand in cand mai fac si 30 min de exercitii/zi, cand am timp.
Am slabit, acum am 62 kg, dar as vrea sa mai slabesc, mai ales din zona burtii, a ramas niste grasime acolo si vreau sa scap de ea. Ce imi recomandati?
Deasemenea am niste dungulite albe pe pulpele superioare (pe solduri), intre picioare si pe fundulet. De acestea cum pot sa scap?
Va multumesc anticipat ptr raspunsuri!

Raspunsuri (18)

Sheila

acum 14 ani

Nu ar trebui sa renunti in totalitate la mancarea gatita, o supa mancata la o ora potrivita este f buna, sau un gratar. Grasimea din jurul burtii nu cred ca o sa poti sa o dai jos fara miscare.
Cat despre dungulitete albe.... cred ca e vorba de vergeturi.Le aveai si inainte sa slabesti sau ti-au aparut dupa? De obicei acestea apar la schimbarea brusca in greutate

mona13152562

acum 14 ani

cred ca trebuie sa faci mai mult sport si nu stiu daca chiar este bine sa nu maninci mancare gatita pt ca ii cea mai sanatoasa dar tu stii.

ali_alinuta_girl_uta

acum 14 ani

O parte din dungulite le aveam, cele dintre picioare, restul nu le aveam.
Despre gratar, nici inainte nu manacam prea multa carene, ca sincer nici nu prea imi place, parca mananc carton, mancam piept de pui sau pulpe. De la carnea de porc m-am intoxicat rau cand eram mai mica si de atunci nu am mai mancat.

Sheila

acum 14 ani

Vergeturile reprezinta o problema a pielii care nu poate fi eliminata atat de usor.
Poti incerca o reteta naturista dar nu iti pot garanta ca da rezultate:
combinati 6 linguri de ulei de masline, 6 linguri de gel de aloe vera, 4 fiole cu vitamina A, 4 fiole cu vitamina E si 4 fiole cu elastina, cateva picaturi de tinctura de propolis si o jumatate de lingurita de crema de galbenele. Aplicati zilnic acest amestec prin masaj. Poate fi folosit nu doar pentru zonele afectate cat si pentru intregul.
Mai poti incerca crema de galbenele si ulei de catina.
Incearca si o cura de detoxifiere, f multa apa si cat mai mult sport
Sper sa dea rezultate

c3rasela

acum 14 ani

Din pacate, o dieta care ar functiona pentru o persoana, dand rezultate bune, n-ar fi in schimb eficienta pentru alta persoana.

Totul tine de metabolismul tau.

Cat priveste grasimea din jurul burtii, sportul te poate ajuta mult de tot, dar nu facut sporadic, ci des si intens. Ca metoda personala pe care o folosesc si eu, iti recomand sa cauti un parc sau bloc cu multe scari. Urca si coboara scarile alea de vreo 4-5 ori in ritm alert si vei vedea...:))

petrocris

acum 14 ani

eu recomand sa bei si ceai de ghimbirajuta la arderea grasimilor este recomandat de nutritionist si mult succes in continuare

gabby_tza

acum 13 ani

oau cum ai reusit !?! si eu vreau sa scap de vreo 10 kg pana plec la mare si voi urma niste diete dar o voi incerca si pe aceasta. iti multumesc !sper ca voi reusi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!?????!!!!!!!!!!!!!!!

ali_alinuta_girl_uta

acum 13 ani

si eu sper ca te-am ajutat. BBBAAAFFFTTTAAA!!!???!!!!!!

Anonim

acum 13 ani

hmm...
de vergeturi nu mai scapi cu niciun fel de crema...ti''''o spun din propria experienta...doar cu operatie si nu e foarte costisitoare:)
cu grasimea din jurul burtii...ar trebui foarte mult sport...
si eu am slabit foarte mult in 5 luni cam asa:-?
dar am facut mult sport
si apropo nu renunta la mancare...mananca si mancare gatita..cate o supa sau ceva...poti sa te imbolnavesti...
eu am mancat si mancare gatita si pt asta am slabit 30 de kg:-j
so chill nene ca nu trebe sa te abtii de la tot..dar trebuie si sport

Maria - Arad

acum 11 ani

Da am luat si eu capsula de slabit in 2009 - 7 luni cu pauza de o luna si am slabit 22 de kg. mi-a daunat in timp foarte mult si mi-a cauzat o anemie foarte mare( verificata cu analize medicale) pentru ca nu stiam de ce ma simt asa de slabita dupa ce am incetat sa mai consum capsula de slabit.Pofta de mancare a revenit foarte brusc si agresiva cu stari de hipoglicemie(lesin si tremur), in cazul in care nu reuseam sa ma alimentez la timp si binenteles ca pana azi 20.05.2012 AM CU 35 DE KG IN PLUS.Asa ca nu va faceti asa mari sperante ca veti reusii cu capsula de slabit! Are doar un efect imediat, dar in timp de 1 an veti recupera greutatea pierduta plus cateva kg in plus.

Maria

acum 11 ani

ati auzit de ceaiul din radacina de cicoare ????? TAIEEEEEEEEEEE POFTA DE MANCARE . 3,4 cani pe zi.

Marcela

acum 11 ani

Am luat si eu capsula de slabit in 2011,doar 3 saptamani .Aveam 51 de ani si intr-adevar am slabit 6-7kg.Este adavatat ca nu-mi era foame toata ziua , mancam doar seara , nu ma simteam obosita , slabita de loc . In schimb , parca aveam gura , gatul uscat tot timpul.Am renuntat pt ca se tot vehicula in presa si la tv ca nu sant tocmai sanatoase.In urmatoarele 2 saptamani am luat in greutate 10 kg !!!!!In concluzie ....eu nu as sfatui pe nimeni care doreste o scadere in greutate sa foloseasca o astfel de metoda . Este adevarat ,e una foarte comoda (pt ca noi, astia mai "pufosi"avem mai putina vointa )si de aceea apelam la ce e mai simplu dar .....nu merita (si vorbesc din experienta !)
Stiu ca ...indiferent de ceea ce ve-ti citi pe forum ,pareri contra , le ve-ti incerca oricum .
Nu ramane decat ..la randul vostru sa ne impartasiti din experienta voastra !!

ana

acum 11 ani

buna eu am 2 copii si 120 kg sunt foarte stresata

dana

acum 10 ani

eu am reusit sa slabesc cu 7 kg,timp de o luna simplu.
nu mincam dupa ora 18
shi mincam ft putin si des dar faceam si sport si acum ma mentin
eu cred ca pastilele,dietele drastice nu au efect pe lunga durata

roxana

acum 10 ani

am slabit si eu in 4 luni 10 kg...fara pastile.fara mancare seara ,fara paine si am sarit coarda foarte mult
merge k coarda de minune

Bia

acum 8 ani

Dupa sarcina am slăbit 9 kg am avut 90, am ramas cu 81 in timp ce alaptam vechea poveste nu poti manca mare lucru ca ii face rau la bebe, buuun, am slabit inca 4 kg intr-o luna jum.Super, apoi ca sa vezi a trebuit sa ma operez de colecist (fiere) problema si mai mare, o luna regim STRICT.Tin sa va zic ca mancam supe, ciorbe zilnic, ceaiuri si apa la greu si partea interesanta paste, cartofi, orez erau cam nelipsite zilnic.Si nu pentru ca as fi "moarta" dupa ele, pur si simplu nu aveam voie sa mananc altceva + paine prajita si tone de biscuiți. Si am slabit 6 kg fara sa vreau si am ajuns la 71 de kg.Asta pentru ca am mancat orice este sănătos, cate putin de multe ori pe zii pentru ca dupa operatie nu-mi permiteam sa infulec prea mult.Deci e o p***ae nu manca aia si ailalta, atata timp cat e sănătos si mananci cu limita, multe lichide imposibil sa nu slăbești. Si nu am facut sport, bine sa zicem un sport cu fiemea de 2 luni care avea 6 kg ca o tineam non stop în brate :)) Tin sa va zic daca o luna mananci sanatos te obișnuiești asa, la mine au trecut 4 luni si acelasi stil am...am mai slabit cateva kg si am ajuns la 66 de la 80.Am uitat sa menționez ca am 22 de ani si deh la varsta asta orice e posibil :))

Mona Khalifeh

acum 8 ani

Am slabit cu multa munca de la 75 kg la 57 sunt foarte mandra de mine și de ambiția mea.Am reușit sa pierd aceste kg in 4 luni

gyo.gyyo

acum 8 ani

Cum ai reușit?