Calculi oxalati

Diete Calculi de oxalat de calciu

Postata de Snak3yRO cu 12 ani in urma.

Ieri am primit rezultatul in privinta calculilor "capturati" in urma spargerii acestora cu ultrasunete si eliminarea lor, rezultatul a fost ca acestia sunt calculi oxalati, ce implica aceasta? O dieta stricta, un redus mai scazut de un anume tip de alimente? multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

o prima masura ar fi cresterea consumului de lichdie, porturile insemnate de lichide previn formarea calculilor prin diluarea urinei; cresterea aporturilor de lichide este necesara dupa un efort intens sau in conditii de stres (cel putin jumatate sa provina din apa). se poate consuma suc de lamaie natural ce creste nivelul de citrati din urina, ceea ce protejeaza impotriva calculilor din calciu. este de preferat sa se evita consumul in exces de sare si zahar (se vor evita produsele cu concentratii mari de zahar); important este sa se consume fibre alimentare ca cereale (grau, orez, ovaz si secara), deoarece acestea se combina cu calciul in intestin, astfel incat calciul va fi eliminat prin fecale si nu excretat prin urina.

A. G. Cristian

acum 12 ani

Multumesc frumos, o zi buna !