ati mai intilnit asa cazuri?

Diete

Postata de malinka cu 13 ani in urma.

Am 21 ani si ma confrunt k o problema de vreo 6 ani:(,,,,in timpul iernii,mai exact(toamna-iarna)adaug foarte multe kg uneori ajung la 10kg diferenta din vara....nu inteleg care ar fi motivul?de ce in anotimpurile calde am o greutate normala,insa iarna...Am discutat cu mai multi si majoritatea zic ca toata lumea in anotimpurile reci adauga in kg insa nu asa mult ca mine.Imi poate lumina careva pata intunecata ce-mi tulbura.linistea....Oare merita sa consult un medic?

Raspunsuri (8)

Csara

acum 13 ani

Eu cred ca ar trebui sa consulti un medic nutritionist. Totusi este o diferenta destul de mare intre kilogramele din iarna si vara. Probabil metabolismul tau are de suferit. Iti schimbi considerabil si ritmul de alimentatie, vara, fatza de iarna?

malinka

acum 13 ani

da imi schimb ritmul de alimentatie,insa din motiv ca o data cu sosirea primaverii imi scade pofta de mincare si nu mai simt necesitatea sa maninc mult ba kiar uneori nici nu vreau sa maninc:(

mikmok

acum 13 ani

Poate ca iarna nu faci nici un fel de miscare si de aceea acumulezi kilograme in plus.

malinka

acum 13 ani

nustiu:(poate dar chiar asa multe kg sa adaug....:(

mikmok

acum 13 ani

Vara poti face mai multe activitati fizice decat iarna. De asemenea, primavara si vara, ai chef sa te plimbi prin parc, insa iarna, aceasta dorinta dispare. Si oricum, iarna mancam mai mult, de aceea avem kilograme in plus.

FELIUTZA

acum 13 ani

buna...
cred ca iarna ar trebui sa faci mai multa miscare si incearca pe cat posibil sa nu iti schimbi meniul fata de cel din vara...si iarna sunt fructe,legume...si altele(doar ca sunt un pic mai scumpe).
iarna fiind un anotimp rece ii cere organismului sa manace mai multi deoarece acesta munceste mai mult pt a-si pastra temperatura calda .

gina

acum 13 ani

eu am pus in doi ani 20 de kg mi-am pus ambitia si am tinut cura de slabire.In mai bine de 6 luni am pirdut15 si nu am mai pus nici un kg cu toate ca am mancat

malinka

acum 13 ani

[email protected] de la inceput nici nu observam k asa de tare ma ingrasam iarna,iar acuma pentru mine a devenit ceva obisnuit, dar oricum imi fac griji pentru corpul meu,deoarece am inteles ca nu e chiar bine pentru sanatate....