Diaree continuă de lunide zile?

Diaree

Postata de Andrada S cu o luna in urma.

Bună ziua, am scaun moale și diaree de luni de zile am abdomen foarte mare și am 75 de kg și 165 cm înălțime. Nu am alte simptome decât o digeste precara, ma simt plina și după 4 ore de la masa . Ce sfat îmi dați? Am vârsta de 45 de ani

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Este esential sa contactati un medic pentru a va asigura ca nu exista o cauza grava pentru simptomele dumneavoastra.

Diareea continua timp indeungat poate fi un semn al mai multor afectiuni, incluzand intolerante sau alergii alimentare, boli autoimune, afectiuni gastrointestinale cum ar fi boala Crohn sau colita ulceroasa, sau chiar un semn al unei infectii.

Deoarece mentionati o digestie precara si senzatia de satietate precoce, acest lucru poate indica, de asemenea, boli ale veziculei biliare sau pancreasului. Este posibil, de asemenea, ca un dezechilibru al bacteriilor din intestin sa fie de vina.

Un prim pas ar fi sa incercati sa va modificati dieta pentru a vedea daca acest lucru ajuta.

Incercati sa mancati alimente usoare, sanatoase, bogate in fibre si sa evitati alimentele grase, prajite sau foarte procesate. De asemenea, asigurati-va ca beti suficienta apa pentru a preveni deshidratarea.

Daca aceste masuri nu va ajuta sau daca simptomele se agraveaza, este important sa mergeti la medic cat mai curand posibil.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-tranzit--diareea-si-constipatia-/ce-afectiuni-poate-ascunde-diareea-persistentai_17518
sfatulmedicului.ro/Bulimie-si-anorexie--tulburari-de-alimentatie/diareea-cronica_10418