VSH marit in cazul unei persoane care e in remisie (boala hodking) inseamna recidiva?

Diagnostic si investigare

Postata de DianaC cu 3 luni in urma.

Buna ziua! Am suferit de limfom Hodjkin SN , sunt in remisie de 1 an si jumatate, am repetat analizele uzuale din ultimele 6 luni, VSH-ul are valoare 32( ar fi trebuit sa fie pana in 20). Finrinogen si CRP sunt in intervalele normale. Credeti ca exista riscul recidivei? Statea generala e buna .

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Un VSH marit nu indica neaparat o recidiva a bolii Hodgkin. VSH-ul poate fi influentat de o multitudine de factori si situatii, inclusiv infectii, procese inflamatorii, anumite medicamente, stres si multe altele.

Totusi, o valoare persistent crescuta a VSH-ului ar trebui discutata cu medicul dvs., pentru a determina cauza acesteia si a exclude orice posibila recidiva. Desi valoarea VSH nu este un indicator clar de recidiva, este bine sa stiti ca in unele cazuri, persoanele cu limfom Hodgkin pot avea VSH crescut.

Ce este codul de recidiva este faptul ca fibrinogenul si CRP-ul sunt in limite normale - aceasta arata ca nu exista un proces inflamator major in corpul dvs.

In concluzie, este dificil sa spunem pe baza VSH-ului daca exista sau nu riscul de recidiva. Aveti nevoie si de alte analize pentru a putea fi sigur.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/hematologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/vsh-crescut-cauze-intrebari-raspunsuri_1330
sfatulmedicului.ro/Leucemii-si-limfoame/limfomul-malign-hodgkin_17610