Tarosinul poate fi luat permanent,o tabletă pe zi?

Diagnostic si investigare

Postata de Iuliana JJ cu 4 ore in urma.

Am probleme cu fragilitatea capilară
Am vase capilare sparte pe picioare cu aspect de pânză de păianjen

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 ore

Buna ziua,

Tarosinul este un medicament ce are ca substanta activa troxerutina, un flavonoid cu proprietati venotonice, utilizat adesea in tratarea afectiunilor venoase, cum ar fi varicele, hemoroizii sau fragilitatea capilara.

Acesta poate fi utilizat pe termen lung, dar este recomandat doar la indicatia medicului. Auto-medicatia pe termen lung, inclusiv cu Tarosin, nu este recomandata.

Efectele secundare ale Tarosinului sunt rare si de obicei minore, cum ar fi eruptii cutanate sau tulburari gastrointestinale. Acestea ar trebui raportate medicului daca apar.

Chiar daca Tarosinul poate ajuta la ameliorarea simptomelor, este posibil sa fie necesar sa abordati si alte aspecte ale sanatatii dumneavoastra pentru a gestiona corect problema capilarelor fragile.

De exemplu, modificari ale stilului de viata, cum ar fi o dieta sanatoasa si exercitii fizice regulate, pot ajuta la reducerea simptomelor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:
www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Lupusul-si-alte-boli-de-colagen/vasculitele_936