Senzatie de intepatura groaznica deget picior. De la ce poate fi?

Diagnostic si investigare

Postata de ovidiu36107176 cu 6 ore in urma.

De ce simt o intepatura atroce in varful degetului mare de la picior fara sa ma fi lovit sau intepat ceva ?Nu are nicio legatura cu unghia si nu se vede nimic sa fie acolo. M-am uitat foarte atent. Pare ceva in interior dar de afara nu se vede nimic. Nu ma deranjeaza la mers dar cand il ating in varf innebunesc.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 ore

Buna ziua,

Exista cateva posibile cauze care pot duce la senzatia de intepatura in degetul mare al piciorului.

Unul dintre cele mai comune motive este o afectiune cunoscuta sub numele de neuropatie periferica, care apare ca urmare a daunelor provocate nervilor. Aceasta poate fi cauzata de o varietate de conditii, inclusiv diabetul.

Alte posibile cauze includ sciatica, o afectiune in care nervul sciatic este implicat, sau guta, o forma de artrita care cauzeaza durere si inflamare, in special in articulatia de la baza degetului mare de la picior.

De asemenea, unele medicamente sau deficiente nutritionale pot duce la senzatia de intepaturi, la fel ca tulburarile circulatorii sau patologia venoasa (circulatia p***a).

E posibil sa fie nevoie sa luati in considerare si o eventuala fractura de stres - aceasta apare dupa o suprasolicitare repetata a oaselor piciorului si poate cauza durere sau disconfort.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/neuropatia-periferica-cauze-simptome-si-tratament_11936
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-venelor/neuropatia-diabetica_860

ovidiu36107176

acum 5 ore

Este vorba de un singur deget. Doar in varf. Doar cand il ating. Nu e umflat, nu e rosu nu e nimic vizibil.