se poate trata pe baza celulelor stem-donatie

Diagnostic si investigare

Postata de Utilizator21717204873 cu 3 luni in urma.

Aceasta boala autoimuna se poate trata pe baza celulelor stem, si cum ar trebui procedat, cunosc un copil care are aceasta boala, si a avut urmari foarte grave, cu necroza la picior drept, operat in Turcia, dar deocamdata nerecuperat, este sub tratament si observatie la Institutul Mama si copilul, si cineva din domeniul medical ne a sfatuit , ca s-ar putea sa scape de boala, daca vom efectua un tratament pe baza acestor celule...va rog ajutati-ne cu un sfat.

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Anumite boli autoimune pot fi tratate cu ajutorul terapiei cu celule stem. Tratamentul cu celule stem presupune transplantul acestora in organismul pacientului, cu scopul de a regenera tesuturile sau organele afectate.

Procedura incepe cu recoltarea celulelor stem din sangele ombilical, din maduva osoasa sau din sangele periferic. Apoi, aceste celule sunt procesate si transplantate pacientului, in functie de tipul de boala tratat.

Este important sa discutati cu un specialist in hematologie sau imunologie, care este familiarizat cu aceasta procedura si cu boala pe care copilul o are, pentru a evalua sansele de succes ale acestui tratament. De asemenea, trebuie sa aveti in vedere ca aceasta procedura poate avea efecte secundare si riscuri, asa ca trebuie sa luati o decizie informata.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/hematologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Celule-stem/celulele-stem-solutia-de-viitor-a-unor-boli-din-prezent_14585
sfatulmedicului.ro/Celule-stem/eficienta-celulelor-stem-in-tratarea-bolilor_20403