Sa ma ingrijorez ?

Diagnostic si investigare

Postata de Utilizator11709340050 cu 3 luni in urma.

Buna ziua! In trecut am avut probleme cu atacurile de panica(acum jumate de an am scapat) acum o luna am fost Intr-o excursie cu clasa mai departe de casa si ma fost undeva iar dintro data mi-a venit sa lesin. A venit ambulanta dupa mine si mi-a facut ekg, a iesit perfect doar aveam tensiunea mare. Am fost sa fac rafiografie si la plamani iar tot Asa era perfect. Acum cateodata simt slabiciune in bratul stang si cateodata un discomfort in amandoua, si sunt insotite de mici stari de lesin. De la ce o fi? La ce doctor sa merg? Este nevoie sa merg la doctor? Repeat la spital nu mi-au gasit nimic. Analize perfect.

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Tinand cont de varsta ta si faptul ca ai mai avut probleme cu atacurile de panica, ar putea fi posibil ca simptomele pe care le experimentezi sa fie legate de anxietate sau stres.

Totusi, daca ele persista sau se agraveaza, ar fi bine sa discuti cu un medic. Chiar daca in trecut testele nu au aratat nimic, uneori simptomele psihiatrice pot fi un semn de probleme medicale subiacente care nu au fost inca detectate.

Pentru mai multa certitudine, te sfatuim sa mergi la un consult la medicul de familie care are experienta cu diverse probleme de sanatate si poate determina daca este necesar sa te vada un alt specialist.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-familie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/cand-devin-atacurile-de-panica-o-problemai-esentialul-despre-tulburarea-_18549
https://sfatulmedicului.ro/Anxietatea-si-fobiile/cauzele-aparitiei-atacurilor-de-panica_18060

Utilizator11709340050

acum 3 luni

Am fost la un medic pediatru mai generalist si mi-a dat pastile de depresie. Leam luat vreo luna dar am observant ca de la ele nu pot dormi noaptea. Acum eu nu stiu cum sa mai scapi de aceste stari.

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Este important sa retii ca auto-medicatia sau folosirea medicamentelor recomandate de catre persoane neautorizate poate duce la probleme de sanatate!

Daca medicul ti-a prescris aceste medicamente, iar tu constati efecte adverse precum insomnii sau orice altceva, cel mai bine ar fi sa incetezi administrarea acestor pastile si sa iei legatura cu un medic specialist.

De asemenea, daca ai depresie, anxietate sau orice alta afectiune de natura psihologica, este indicat sa te consulti cu un psiholog sau psihiatru. Aceasta problema poate fi depasita cu ajutorul unui tratament adecvat, terapie si sustinere din partea celor apropiati.

O alta metoda prin care poti ajunge sa te simti mai bine este mentinerea unui stil de viata sanatos, incluzand o dieta echilibrata si miscare fizica in mod regulat.

In momentele in care te simti coplesit, incearca sa te relaxezi facand ceva care iti place sau care te calmeaza.

Dar cel mai important, adreseaza-te unui specialist in acest domeniu pentru un tratament personalizat si eficient.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/depresia-la-copil-si-adolescent_17
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/cum-sa-facem-fata-formelor-usoare-de-depresie_13263