Ruptura fibrilara muschiul rombic

Diagnostic si investigare

Postata de Utilizator21717596691 cu 2 saptamani in urma.

Leziunea mea este intre omoplat si coloana in zona toracala.Pe unde am mai citit nu am vazut referinte la acest gem de ruptura. Daca exista un tratament pe acest diagnostic, care ar fi si unde ma indrumati sa merg sa rezolv aceasta problema, foarte dureroasa!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Ruptura fibrilara a muschiului rombic poate fi destul de rara, deoarece acest muschi nu este de obicei supus unor solicitari prea mari. Totusi, ea poate aparea in urma unui efort fizic intens sau neobisnuit sau daca exista o predispozitie anatomica.

Tratamentul initial consta in repaus, aplicarea de gheata si administrarea de antiinflamatoare si analgezice.

Fizioterapia joaca un rol important in vindecare, cu exercitii de intarire si intindere a musculaturii spatelui. Este posibil sa fie nevoie de interventie chirurgicala doar in cazurile severe, dar de obicei aceasta nu este necesara.

Este indicat sa va adresati unui medic ortoped sau unui fizioterapeut pentru o evaluare amanuntita si pentru stabilirea celor mai potrivite metode de tratament.

De asemenea, s-ar putea sa fie necesara o evaluare de la un neurolog, daca exista suspiciuni ca leziunea ar putea afecta nervii din zona involucrata.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-membrului-superior/cauzele-durerii-de-umar_9219
sfatulmedicului.ro/Lupusul-si-alte-boli-de-colagen/fibromialgia-durerea-cea-de-toate-zilele_1680