Probleme ale varicelor, diabet?

Diagnostic si investigare

Postata de Utilizator11720946834 cu 2 luni in urma.

Dureri ale picioarelor, glezne umflate, senzație de picioare grele, furnicături ale degetelor de la picioare, pete dese și roșii pe picioare care nu dispar

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Toate aceste simptome pot indica probleme de circulatie. Varicele sunt dilatari venoase ce nu permite sangele sa circule corect spre inima. Acestea pot provoca durere si umflare la nivelul picioarelor.

Diabetul este o alta afectiune care poate cauza simptome similare. Diabetul poate afecta circulatia si poate provoca neuropatie - deteriorarea nervilor din maini si picioare - care poate duce la furnicaturi sau dureri. Vasele de sange afectate de diabet pot duce la aparitia de pete pe picioare.

Este important sa te adresezi unui medic pentru un diagnostic si un tratament adecvat. Este posibil sa fie nevoie de teste de laborator, ecografie Doppler pentru a evalua fluxul sanguin sau chiar o consultatie la un specialist in diabet si boli metabolice daca se suspecteaza diabetul.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-generala, https://www.clickmed.ro/medic/diabet

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-venelor/varicele-una-dintre-cele-mai-frecvente-afectiuni_16791
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-venelor/boli-ale-venelor-varice-si-tromboflebite_961
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gleznei-si-piciorului/care-sunt-cauzele-durerilor-de-picioarei_17445
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/furnicaturile-la-maini-si-picioare-pot-semnala-diferite-boli_16190