Piatra blocata in canalul ureterului ?

Diagnostic si investigare

Postata de Utilizator11718796703 cu 3 luni in urma.

Bună ziua ,acum 1saptamana am ajuns la urgență cu o mica durere in partea stângă ,mi sa spus că am avut o piatra dar sa desprins și să dus in ureter, mi a dat niste inflamabile ,dar nimic ,erecția îmi e blocata , urina îmi e normala dar fara presiune , cum sa procedez și ce e de făcut ?mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Ati putea incerca sa eliminati piatra natural prin consumul unei cantitati mari de apa (2-3 litri pe zi) pentru a ajuta la trecerea pietrei prin tractul urinar.

De asemenea, puteti lua analgezice pentru durere. Daca piatra este prea mare sau daca aveti dificultati in a urina, ar trebui sa consultati un medic.

De asemenea, este posibil ca inflamatia cauzata de piatra sa afecteze erectia. Consultati un medic pentru a discuta despre posibilele optiuni de tratament, care pot include litotripsie (zdrobirea pietrelor cu unde sonore) sau operatie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-rinichilor/ai-pietre-la-rinichii-iata-cateva-solutii-naturale_18837
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-rinichilor/6-semne-si-simptome-ale-pietrelor-la-rinichi_12256