Palpatii jugulara stânga și dreapta ?

Diagnostic si investigare

Postata de Ionut cu 2 saptamani in urma.

Bună ziua!Vin cu o întrebare,în urmă cu 5 luni am avut niște probleme de sănătate care încă persistă dar le-am rezolvat oarecum să zicem,am avut niște probleme la stomac cu o bacterie dar am reușit să scap de ea și încă fac tratament și sunt din observație medicală,urmează să fac o endoscopie digestivă,în toată acesta perioadă am fost extrem de stresat mă gândeam în fiecare zi și noaptea în vis,visam ca sunt bolnav un stres enorm,toată lumea îmi spunea să nu mă stresez dar chiar nu puteam să nu mă gândesc,mai m-am liniștit când am făcut un CT și analize de sânge și sm văzut ca totul e ok,dar nici atunci nu prea ok pentru ca am văzut undeva ca trebuie să-ți citească mai mulți medici CT,deoarece poate să greșească un medic și să nu vadă bine imaginile de pe CT,în fine starea de stres mi-a apărut și după această perioadă de stres pulsul îl simt mai rapid,în partea stângă a gâtului simt niște palapatii ca niște spasme așa și acum văd ca și în partea dreaptă începe,dureri de cap nu mari dar dureri de cap încontinuu,și simt ca îmi tremură mâna și piciorul pe partea stângă mai ales dacă stau într-o poziție încordată cu piciorul sau mâna pe partea stângă și dacă ațipesc și mă trezește cineva simt ca îmi bubuie capul și tremură foarte tare corpul dar câteva secunde,m-aș duce la medic dar nici nu mai știu ce să-i zic am fost în 6 luni de 10 ori la medic cu problemele digestive,acum nu prea mai sunt preocupat de ele îs mai mult pe starea asta,oare să fie de la stres pe internet orice cauți orice problemă și descrie reiese ca o “tumoră sau cancer”poate n-ar fi trebuit să citesc toate de pe internet,cu cat șțiu mai mult cu atât îs mai panicat,și mai am și o durere pe coloana în care radiază spre tot spatele,cred ca aia e de la spondiloza ca mi-a găsit la CT,Spondiloza l5 stânga să fie și asta o problemă și să-mi afecteze nervi de la gât și cap?Asteot niște păreri poate cineva s-a confruntat cu ce am eu,Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Stresul si anxietatea pot cauza de multe ori simptome fizice, cum ar fi palpitatiile, tremuraturile si durerile de cap. Totodata, ati mentionat ca ati fost tratat pentru o infectie la stomac recent si inca sunteti sub observatie medicala, ceea ce inseamna ca sistemul dvs. imunitar a fost puternic solicitat in ultima vreme. Acest lucru poate, de asemenea, cauza unele din simptomele pe care le descrii.

Mai mult, daca ati fost depistat cu spondiloza la nivelul coloanei vertebrale, in functie de gravitate, aceasta afectiune poate determina probleme la nivelul nervilor, inclusiv spasme sau dureri de cap. Totusi, este important sa discutati aceste simptome cu medicul dvs. pentru a se stabili daca sunt sau nu legate de spondiloza.

In acelasi timp, dorinta de a intelege ce se intampla cu propriul corp este un lucru bun.

Va recomandam sa folositi internetul pentru a va informa, dar nu pentru a va auto-diagnostica. Doar un profesionist medical poate interpreta corect simptomele dvs.

In ceea ce priveste palpitatiile pe care le simti la nivelul gatului, acestea pot fi cauzate de o varietate de factori, inclusiv stresul, anxietatea, consumul de cofeina sau alcool, sau o stare fizica subiacenta.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/bolile-de-inima-simptome-specifice_7535