Palaptii jugulara stânga ?

Diagnostic si investigare

Postata de Ionut cu 2 saptamani in urma.

Bună ziua!As dori un răspuns,de vreo 2 săptămâni am niște palpatii in partea stângă a gâtului,cred ca jugulara se numește acolo nu-i nimic umflat,dar simt ceva ca o apăsare fără nicio durere nimic,dureri de cap nu am și noaptea nu mă deranjează deloc,starea începe cam după 2 ore de la trezire,și ține toată ziua,țin să menționez ca în ultimele 6 luni am avut un stres continuu cu niște probleme de stomac,și după niște investigații m-am mai liniștit,dar am fost stresat încontinuu în această perioadă acesta paliație la gât stânga a venit după o perioadă în care mi-am simțit pulsul mărit pe parte stângă,acum pulsul îl simt normal dar simt acesta apăsare să-i zic așa,în urma unei examinări CT,mi-a găsit spondiloza l5 stânga necomplicată și când mă trezesc dimineață sau stau mult întins pe spate am durere în zona coloanei și prin spate aproape de cervicală și se întinde pe umeri și pe lobul umerilor adică cam tot spatele,dar în timpul zilei durerea e aproape inexistentă,și dacă ridic o greutate mare și mă forțez îmi simt capul parcă explodează preț de 3-4 secunde,și poziția mea de somn e doar pe burtă și cu gâtul într-o parte,acesta durere de spate o am de câțiva ani cred ca undeva pe la 4/5 ani de când o am așa nu mă deranjează foarte tare dar aș dori niște răspunsuri ce analize să fac,acum sunt mai mult preocupat de analizele la stomac,oare să fi stârnit această palapatie pe fond de stres?

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Palpatiile pe care le aveti in partea stanga a gatului pot fi cauzate de mai multi factori. Unul dintre acestia, asa cum mentionati si dvs., poate fi stresul.

Stresul, mai ales daca este prezent timp indelungat, poate duce la aparitia unor simptome simile cu cele pe care le descrii dvs.. Cu toate acestea, este recomandat sa discutati cu un medic pentru a identifica exact ce cauzeaza aceste simptome.

Ac***a in vedere ca aceste palpitatii nu sunt insotite de alte simptome precum durere, umflaturi sau probleme de respiratie, este posibil sa fie o problema benigna, insa este intotdeauna cel mai bine sa primiti un diagnostic clar de la un specialist.

In legatura cu durerile de spate, acestea pot fi cauzate de spondiloza pe care ati mentionat-o in mesajul dvs.. Aceasta afectiune poate duce la dureri de spate persistente si poate afecta calitatea vietii daca nu este tratata corespunzator.

V-ati gandit sa vorbiti cu un fizioterapeut? Ei ar putea sa va dea sfaturi despre cum sa va pozitionati cand dormiti si despre exercitiile pe care sa le faceti pentru a imbunatati aceasta problema.

Daca simptomele sunt cauzate de stres, exista o serie de modalitati de a aborda acest lucru, fie prin schimbarea stilului de viata, fie prin terapie sau medicatie.

Este important sa nu neglijati aceste simptome si sa cereti ajutor medical atunci cand este necesar.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia.
Pentru palpitatii: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie
Pentru drerile de spate: https://www.clickmed.ro/medic/reumatologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-ritm-si-conducere/palpitatiile-cand-devin-un-motiv-de-ingrijorarei_16378
https://sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/palpitatiile-semn-al-anxietatii-sau-al-unei-boli-de-inimai_15193
https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/durerea-de-spate-ce-afectiuni-poate-ascundei_7164

Ionut

acum 2 saptamani

Mulțumesc pentru răspuns,o să fac un CT la gât și cap,să mă liniștesc!

Ionut

acum 2 saptamani

Dacă cineva are același simptome ca și mine rog să mă contacteze,mi-ar prinde bine niște sfaturi!pe Facebook Ionut Negoita