Oare ce sa mai fac cu roseata de pe fata și pe gat?

Diagnostic si investigare

Postata de Utilizator11717806672 cu 2 saptamani in urma.

Bună! Acum 5-6 luni am început sa ma inrosesc pe fata și gat dar îmi treceau, îmi reveneau. Acum am culoarea rosu-rosu aprins pe fata și gat, îmi țiuie urechile, pe fata parca simt un fel de usturime sau de arsura suportabila și pe gat un fel de usturime sau cv(nu prea pot sa îmi dau seama) care vine din baza urechilor pana sub bărbie.
Menționez ca de 5-6 luni simt ca îmi bate inima mai repede sau uneori îmi bate normal dar cu mare putere.
Și de o luna și ceva când ma pun sa dorm, în timpul ala când atipesc sau mai am puțin și iau somn parca rămân fără aer și tresar ca sa pot respira, asta nu se întâmplă în timpul somnului.
Nu sunt obosit ziua, nu sforăi, fumez aproximativ un pachet de țigări pe zi, fac sala. Sunt chiar un om activ,am și 22 de ani, dar m.am saturat, se uita oamenii la mine pe strada, asta e puțin jenant. Nu știu ce sa mai fac.
Mulțumesc din suflet dacă cineva vede și poate știe despre ce este vorba!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti pot indica diverse afectiuni, cum ar fi dermatita sau psoriazisul (pentru roseata faciala), tinitus (pentru tiuitul din urechi) sau chiar anxietatea (pentru palpitatiile inimii si sentimentul de a ramane fara aer inainte de a adormi). Poate fi vorba si despre apnee in somn.

Este foarte important sa mergeti la medic pentru a primi un diagnostic corect, deoarece auto-diagnosticarea si auto-tratamentul pe baza de informatii gasite pe internet pot duce la complicatii.

Totodata, ar fi indicat sa incercati sa reduceti sau sa eliminati fumatul, fiind una dintre principalele cauze de afectiuni cardiace si pulmonare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:
Pentru afectiunile pielii: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie,
Pentru palpitatii: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie sau https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie
Pentru tinitus: https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/bolile-de-piele_7693
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-auz/tinitusul_342
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/palpitatiile-semn-al-anxietatii-sau-al-unei-boli-de-inimai_15193