Mutatie factor II (G20210A) Pozitiv - Heterozigot?

Diagnostic si investigare

Postata de Cristina cu 3 saptamani in urma.

Buna ziua!

Fac terapie hormonala de substitutie de 12 ani, de la 42 de ani, intrucat fara acesta transpir foarte mult noptea si am, in continuare, bufeuri, insuportabile.
In urma solicitarii noului medic ginecolog (celalalt s-a retras), am facut screening de trombofilie.
La toate analizele am vazut ca rezultatele sunt in limite normale sau negativ, in functie de fiecare, insa vad ca exista mutatie factor II - pozitiv heterozigot (factorul V e negativ).
Pana ajung la control (am facut programare, dar nu am gasit liber repede), puteti sa ma ajiutati cu interpretarea rezultatelor? Sa ma mai linistesc un pic. Va trebui sa renunt la terapia hormonala sau sa iau un tratament suplimentar?
Multumesc!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Mutatia factor II G20210A heterozigot implica faptul ca ati mostenit acest defect genetic de la unul dintre parinti. Aceasta mutatie poate creste riscul de a dezvolta cheaguri de sange, cunoscut sub numele de tromboza venoasa.

Terapiile de substitutie hormonala pot creste, de asemenea, riscul de a dezvolta cheaguri de sange. Totusi, daca factorul tau V este negativ, acesta este un semn bun deoarece mutatia factorului V poate fi un factor major de risc suplimentar pentru tromboza venoasa.

Insa, fara a cunoaste toate elementele contextului dvs. medical, este dificil sa va oferim un sfat specific. Medicul dvs. va lua decizia finala, luand in considerare rezultatele testelor dvs. si istoricul dvs. medical. Este posibil sa fie necesar un plan alternativ de tratament sau un tratament suplimentar, cel mai probabil o medicatie care sa reduca riscul de cheaguri de sange.

Dar trebuie mentionat ca este foarte important sa fiti urmarita in continuare atent de catre un specialist, pentru a fi sigura ca nu se dezvolta niciun cheag de sange.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/hematologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-venelor/semnele-care-va-avertizeaza-ca-suferiti-de-tromboza-venoasa-profunda_12055

Cristina

acum 3 saptamani

Multumesc pentru raspuns! Ma voi duce la specialist, dar voiam s adorm mai linistita.