Medicatie noua care interfereaza cu alte boli. Continui tratament?

Diagnostic si investigare

Postata de Utilizator21719299452 cu 3 luni in urma.

Buna ziua,

Acum cateva zile am fost la un consult ORL si am fost diagnosticat cu rino-faringita cronica + disfunctie oto-tubara.
Mi s-a prescris tratament cu Dymnastia si Aerinaze dar, citind prospectul acestor medicamente, am observat ca ambele sunt contraindicate persoanelor care au Glaucom.
La consultul medical din pacate nu am mnetionat ca am aceasta boala dar nici nu am fost intrebat de istoric.
Credeti ca ar trebui sa intrerup tratamentul sau dau prea mare importanta acestui aspect?

Va multumesc anticipat,

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Intr-adevar, unele medicamente pot interactiona cu anumite afectiuni sau pot afecta tratamentul pe care il urmati deja pentru alte boli.

In cazul mentionat, ar trebui sa contactati imediat medicul care v-a prescris tratamentul si sa discutati despre diagnosticul de Glaucom.

Este foarte important sa informati medicul despre toate afectiunile de care suferiti si despre toate medicamentele pe care le luati, inclusiv cele fara prescriptie medicala, pentru a preveni eventualele interactiuni medicamentoase sau efecte adverse. Nu ar trebui sa intrerupeti tratamentul fara sa discutati mai intai cu medicul.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Glaucomul/notiuni-generale-despre-glaucom_10803
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/ghid-antibiotice-precautii-interactiuni-si-efecte-adverse_18699
sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/medicamentele-si-efectele-lor-secundare-asupra-sistemului-digestiv_9735