Lipom capul pieptului ?

Diagnostic si investigare

Postata de Ionut cu 2 luni in urma.

Bună ziua,vin cu o întrebare,am o cred sătura de grăsime sub piele în capul pieptului unu are dimensiune cam de 5 cm,și pe mâna stângă la baza cotului puțin mai mare,cel din piept nici la strângere nu e durere os cel din cot dacă îl strâng mă doare,culoarea pielii e normală la piept nu se evidențiază nimic în exterior nicio umflătură și la cot se evidențiază puțin,pare ca le am de ceva ani dar nu eram băgat în seamă,dar aș vrea să știu ce sunt,le pot mișca puțin adică se mișcă în concomitent cu pielea,și în rest n-am niciun disconfort!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Din descrierea facuta, este posibil ca aceste formatiuni sa fie lipomi, care sunt acumulari de celule adipoase ce formeaza o tumora benigna. Lipomii se simt moale la atingere si se pot misca usor sub piele. De obicei, nu provoaca durere, cu exceptia cazurilor in care creste suficient de mare pentru a apasa pe nervii din jur.

Cel de la cot care te doare la strangere ar putea fi tot un lipom, dar care poate sa apese pe nervi sau pe tesuturile adiacente. Cu toate acestea, pentru a confirma aceste presupuneri, este recomandat sa mergeti la un control medical pentru un diagnostic precis.

De asemenea, este important sa tineti sub observatie orice schimbari legate de aceste formatiuni (daca devin mai mari, incep sa doara etc) si sa le raportati medicului.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Chirurgie-estetica/lipomul_972
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/afectiuni-care-determina-aparitia-unui-lipom_19090