Fier ruginit ? Ce trebuie să fac ?

Diagnostic si investigare

Postata de 11988 cu 3 luni in urma.

Bună seara , Stimați doctorii ! Mi.a intrat un fier ruginit în talpa piciorului ,poate fi grav dacă nu fac vaccinul ? Ce medicamente trebuie să iau să nu fac boală ? Există motive de îngrijorare?Vă mulțumesc frumos

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

In primul rand, trebuie sa va prezintati de urgenta la medic. Un fier ruginit care a intrat in talpa poate duce la infectie si, in unele cazuri, la tetanos. Vaccinul impotriva tetanosului este necesar daca nu ati primit unul in ultimii 10 ani.

In ceea ce priveste medicamentele, pana cand ajungeti la medic, puteti folosi o crema cu antibiotic pentru a preveni infectia. De asemenea, curatati bine rana cu apa calda si sapun. Dupa, adaugati crema cu antibiotic si acoperiti rana cu un bandaj steril.

Depinde de gravitatea ranii si de posibila infectie, dar in general, nu ar trebui sa fie motive de ingrijorare excesiva. Totusi, in caz de durere puternica, inflamatie severa, roseata, febra sau daca rana nu se vindeca, mergeti de urgenta la medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/chirurgie-generala

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/antitetanos
sfatulmedicului.ro/Tetanosul/vaccin-antitetanos-cand-se-face-si-cat-timp-este-valabil_19993