Este normal atunci când consum alcool să mi crească bătăile inimii?

Diagnostic si investigare

Postata de Flavius cu o luna in urma.

Când beau alcool, simt ca inima bate mai tare decât de obicei, chiar și a doua zi simt ca am pulsul mai ridicat.
Aș vrea să știu dacă este ceva normal sau nu, am fost și la doi cardiologi crezând ca am ceva la inimă și mi au spus ca nu am absolut nimic .
Tensiunea o am buna, doar pulsul mărit

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Este normal ca inima sa bata mai tare cand consumati alcool.

Alcoolul poate stimula sistemul nervos simpatic, ceea ce duce la accelerarea ritmului cardiac.

Este vorba de "palpitatii cardiace alcoolice". Alcoolul poate, de asemenea, cauza deshidratare, care poate duce la un ritm cardiac mai rapid.

Cu toate acestea, daca observati ca bataile inimii devin anormale de rapide sau neregulate dupa ce beti alcool, atunci ar putea fi vorba de o afectiune numita "fibrilatie atriala", care ar trebui sa fie investigata de un medic.

Cu toate ca ati fost la doi cardiologi, daca simptomele persista, este recomandat sa va adresati unui specialist in boli interne sau unui gastroenterolog pentru a exclude afectiuni ale ficatului sau alte posibile cauze digestive.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-ritm-si-conducere/cand-devin-periculoase-palpitatiilei_17008
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/palpitatiile-semn-al-anxietatii-sau-al-unei-boli-de-inimai_15193