Dureri colon

Diagnostic si investigare

Postata de Horia cu 2 luni in urma.

Buna am probleme cu colonul constipație dureri înainte de defecare și slabe după am făcut analize sange urina fecale ecografie abdominala bine poate sa fie cancer colon

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Din descrierea simptomelor pe care le-ati mentionat, este posibil sa suferiti de o afectiune a colonului cum ar fi sindromul de intestin iritabil sau o forma de inflamatie intestinala cronica. Acestea pot provoca simptome pe care le-ati descris: constipatie, durere inainte si dupa defecare.

Cu toate acestea, trebuie sa stiti ca sunt multe alte afectiuni care pot provoca simptome similare, inclusiv cancer de colon. Faptul ca analizele de sange, urina si fecale, precum si ecografia abdominala nu au relevat nimic anormal, este un semn bun, insa nu exclude complet posibilitatea unui cancer de colon sau a altor afectiuni mai grave.

Pentru un diagnostic precis, este recomandat sa consultati un specialist gastroenterolog, care va poate recomanda investigatii suplimentare, cum ar fi colonoscopia. Aceasta procedura permite medicului sa examineze interiorul colonului si sa extraga mostre de tesut pentru biopsie, daca este necesar.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Cancer-colorectal-si-anal/screeningul-cancerului-colo-rectal-importanta-si-metode_20713
sfatulmedicului.ro/Cancer-colorectal-si-anal/cancerul-colorectal-generalitati_747