De ce mă cred doctorii depresiva ,deși mie chiar îmi este rău?

Diagnostic si investigare

Postata de Utilizator11703601924 cu 2 luni in urma.

Am niște simptome ciudate, dureri în tot corpul, dar cel mai rău în zona gâtului către maxilar, simt presiune in fata,gat si urechi. Ma doare în zona ficatului și câteodată oasele bazinului, și fața o simt uscată, ma simt deshidratata. La dentist mi a spus ca am infecție toată gura.dar nimeni nu mi da decât pastile de depresie.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Simptomele dvs. pot fi cauzate de o varietate de probleme medicale, nu numai de depresie. Durerea generalizata ar putea fi un simptom al fibromialgiei sau al bolii autoimune, iar simptomele legate de gat si maxilar pot fi asociate cu o infectie a sinusurilor sau o problema dentara.

Daca va simtiti deshidratata, acest lucru ar putea fi un semn al unei probleme cu functia renala sau a diabetului. Durerile in zona ficatului ar putea fi legate de o problema hepatica sau gastrica, iar durerile in zona bazinului pot fi un indiciu al unei boli inflamatorii pelvine sau al altor probleme ginecologice.

Este important sa consultati un medic si sa discutati aceste simptome cu el pentru a putea primi un diagnostic corespunzator.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sinuzita/sinuzita-infectia-sinusurilor_490
sfatulmedicului.ro/Lupusul-si-alte-boli-de-colagen/fibromialgia-durerea-cea-de-toate-zilele_1680