De ce când suferi de anxietate crezi ca ai ceva la inimă??

Diagnostic si investigare

Postata de Flavius cu 2 saptamani in urma.

Bună ziua !
Am fost la diferiți medici crezând ca am ceva , la doi cardiologi diferiți, neurolog , doctor de familie, am făcut analize de sânge, dar tot nu pot să cred ca nu am nimic .
Mereu simt ca inima bate mai tare decât de obicei și mă simt obosit și extenuat, chiar poate fi vorba doar de anxietate?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Cand suferiti de anxietate, adesea va simtiti preocupat sau speriat si aceasta stare de tensiune constanta poate duce la reactii fizice precum batai rapide ale inimii sau constrictii in piept. Acesta este un mod normal in care corpul raspunde la stres.

Sistemul nostru nervos autonom, care controleaza functiile automate ale corpului, precum ritmul cardiac, digerarea, respiratia etc., reactioneaza la stres intensificand ritmul cardiac. Deci, ceea ce simtiti nu este doar in capul dvs., ci este o adevarata reactie fizica la anxietatea pe care o simtiti.

Cu toate acestea, este foarte important sa tineti minte ca nu este la fel ca si cand aveti o afectiune a inimii - bataile inimii in ritm mai rapid cauzata de anxietate este un raspuns de lupta sau de fuga, o reactie normala a corpului la stres.

Daca sunteti totusi ingrijorat in legatura cu sanatatea inimii dvs., ar fi bine sa discutati cu medicul dvs. despre aceste ingrijorari.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/palpitatiile-semn-al-anxietatii-sau-al-unei-boli-de-inimai_15193
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-ritm-si-conducere/cand-devin-periculoase-palpitatiilei_17008