Cum scap de stare de neconcentrare totul pare ca intr un vis?

Diagnostic si investigare

Postata de Utilizator11714470518 cu 4 ore in urma.

Bună! Înainte cu 2saptamani de perioada sărbătorilor de Paști anul acesta mi-a apărut o senzație ciudată, ca și cum nu mă puteam concentra totul în jurul meu era vag ca și cum eram intr un vis nu puteam sa am atenție distributivă totul în jurul meu parcă era estompat, și asta a fost brusc în timp ce veneam de la Cluj către casă am observat încet încet ca și atunci când te răcești și ai o stare de moleșeală sau nu știu cum să o descriu sincer. Văzând ca simptomele durau deja de 4-5zile încontinuu eram așa am început să fac toate analize de sange, totul pe analize în limitele normale, am fost la orl totul perfect, ecografie abdominală, ekg totul perfect, consult la ochi, ceva dioptrii foarte minore, neurologie la examenul fizic și consult totul perfect și am ajuns de am făcut un RMN să mă asigur ca totul e ok, dinou după RMN doctorul de la clinică a spus ca nu se vede absolut nimic totul pare în regulă, însă eu aveam deja amețeală aceea de o lună, după încet încet a început să dispară senzația și eram dinou eu și totul ok dar nu a durat o lună și ceva și am avut o zi mai nervoasă și perioada de stres deoarece m am lovit la mâna și nu știam dacă e ruptă și e ceva grav și la 3-4zile a apărut dinou senzația aceea. Cu RMN-ul am fost la 3 neurologi și toți au spus ca este în regulă totul. Mai nou parcă îmi aud și simt inima cum bate în piept, ca și valori se învârte la 129/69/87PULS (am 23ani).Nu știu ce poate să cauzeze, să fie de la oboseală sau ca nu am un somn prea de calitate și dormeam după 1 seara? Alimentație? Obișnuiam să mănânc foarte des în oraș și ore târzii, alcool foarte rar consum. Și am impresia ca ard pe interior mai ales în cap ca și cum aș avea febră dar nu am febră.Probleme de sănătate nu am avut niciodată în afară de răceli banale.Să fi prins un virus? Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 ore

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrii pot fi cauzate de mai multe lucruri, de la stres, anxietate, insomnie, la alimentatie nesanatoasa si lipsa de sport.

De asemenea, simptomele pe care le mentionezi pot fi legate de depersonalizare sau derealizare, doua tulburari disociative care pot provoca sentimentul ca nu esti in realitate sau ca observi corpul si viata dintr-o perspectiva de "afara". Este posibil ca oboseala si stresul sa iti afecteze concentrarea si perceptia.

Este bine ca ai avut o abordare proactiva si ai verificat deja o serie de potentiale cauze medicale. Daca toate aceste examinari au iesit normale, e posibil ca problema sa fie mai degraba de natura psihologica sau legata de stilul tau de viata.

Asadar, iti recomandam sa acorzi atentie somnului tau - incearca sa dormi suficient si sa ai un program regulat de somn. De asemenea, ar fi bine sa incerci sa faci ceva sport - acest lucru poate ajuta la imbunatatirea starii generale. Modifica-ti alimentatia intr-una mai sanatoasa si consuma multe lichide.

Un psiholog sau psihiatru te poate ajuta sa intelegi mai bine ce se intampla si iti poate oferi strategii de gestionare a situatiei.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Sanatatea-mentala/tulburarea-de-depersonalizare-derealizare_6242