Cum pot scapa de transpiratie excesivaziya, oboseala cronica și fluctuații de tensiune ?

Diagnostic si investigare

Postata de Buzamat Jenica Florentina cu 3 luni in urma.

Sunt la menopauza de peste 4 ani. De prin Noiembrie am transpiratii abundente ziua, stare de rau generala continua, tensiune oscilanta, iritabilitate continua.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Ati putea incerca cateva tactici pentru a controla aceste simptome:

- Pentru transpiratie excesiva, incercati sa purtati haine din fibre naturale, cum ar fi bumbacul sau matasea si evitati materialele sintetice care pot inrautati transpiratia. De asemenea, incercati produse antiperspirante pe baza de aluminiu.

- Oboseala cronica poate fi combatuta prin exercitii fizice moderate, cum ar fi mersul pe jos sau yoga. Alimentatia sanatoasa si echilibrata, hidratarea corespunzatoare si un somn de calitate pot ajuta de asemenea.

- Fluctuatiile de tensiune pot fi controlate prin reducerea consumului de alcool, cafea si alimente bogate in sodiu. Este important sa monitorizati tensiunea arteriala regular si sa luati medicamentele prescrise de medic daca este cazul.

Totusi, toate simptomele pe care le descrieti ar putea fi, de asemenea, semne ale unor probleme de sanatate mai serioase. Ar fi bine sa va consultati cu medicul dvs. pentru a discuta despre aceste simptome si a determina daca sunt sau nu legate de menopauza.

V-ar putea fi de ajutor un control ginecologic, dar si unul endocrinologic deoarece poate fi vorba de o dezechilibrare hormonala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie, www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Transpiratia/hiperhidroza-transpiratia-excesiva_1412
https://sfatulmedicului.ro/Stresul-si-sindromul-de-oboseala-cronica/sindromul-de-oboseala-cronica-rolul-sistemului-imunitar_17416
https://sfatulmedicului.ro/Hipertensiunea-arteriala--HTA-/tensiunea-arteriala-oscilanta-si-riscurile-acesteia_17167