Cum pot regla AV-ul?

Diagnostic si investigare

Postata de Utilizator11725728125 cu o saptamana in urma.

Bună seara! In urma unui consult Orl, mi s a prescris trat.cu Prednison,pe langa Augmentin,pe care il luam de 5 zile. Am luat timp de 2 zile, 3 cp/zi dimineața, iar ieri a doua zi de trat cu prednison, am avut AV-ul in repaus 130 b/', astazi, de frica am întrerupt tratamentul,acum pe seara dintr o data AV- ul 120-130, transpiratii reci pe ceafa, spate si frunte. Sa fie din cauza acelui tratament sau atac de panica, dar nu mi dau seama cum, asa din senin, fara sa ma gandesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

E posibil ca Prednisonul, fiind un corticosteroid, sa fi contribuit la cresterea tensiunii arteriale.

Prednisonul poate cauza retentie de apa si sodiu, ceea ce poate duce la cresterea tensiunii arteriale.

De asemenea, stresul si anxietatea, ca posibile simptome ale unui atac de panica, pot creste si ele tensiunea arteriala.

Daca simptomele persista, este recomandat sa discutati cu medicul, iar intreruperea medicamentului sa se faca sub indrumarea acestuia.

Aveti grija si la alimentatie, incercati sa evitati mancarurile prea sarate si sa beti suficienta apa.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Transpiratia/hiperhidroza-transpiratia-excesiva_1412
sfatulmedicului.ro/Transpiratia/13-cauze-posibile-ale-transpiratiilor-nocturne_13057