Colonul doare in derapta , la apendice si in spate,este fisurat sau numai iritat?

Diagnostic si investigare

Postata de Utilizator11718639897 cu o saptamana in urma.

Ce recomandati ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Durerea in regiunea colonului poate fi cauzata de diverse afectiuni, precum apendicita, diverticulita, sindromul colonului iritabil, boala Crohn sau chiar cancer de colon. Daca durerea persista, este esential sa consultati un medic. O fisura anala sau o iritatie pot cauza, de asemenea, disconfort, dar acestea sunt de obicei asociate cu sangerari rectale sau durere la defecatie.

Pentru a determina cauza exacta a durerii, este necesara o examinare medicala. In functie de simptomele pe care le aveti, medicul ar putea recomanda efectuarea unui examen fizic, a unui test de sange, a unei endoscopii sau a unei colonoscopii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/dureri-care-ascund-boli-in-cavitatea-toracica-si-abdominala_14954
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-tranzit--diareea-si-constipatia-/sindromul-de-colon-iritabil_568
sfatulmedicului.ro/Diverse/20-de-cauze-ale-durerilor-pelvine_8343