Ce trebuie sa fac mai departe?

Diagnostic si investigare

Postata de Utilizator21724676080 cu 2 luni in urma.

Examinare macroscopica:
2(două) fragmente biopsice cu dimensiuni de 0,2/0,1/0,1 cm.
Examinare microscopica:
2(două) fragmente biopsice din formaţiune polipoidă prezentând
histopatologic leziuni de displazie epitelială ușoară (neoplazie intraepitelială de grad jos);
moderat infiltrat inflamator polimorf (limfocite, plasmocite, eozinofile, neutrofile) dispus difuz în
corion; moderată hiperemie cu arii de extravazări hematice și edem în corionul superficial.
Concluzii:
Polip adenomatos tubular colonic cu displazie epitelială ușoară (neoplazie intraepitelială de
grad jos). Cod ICD-O: 8210/0.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Rezultatele analizei indica prezenta unui polip adenomatos tubular colonic cu displazie epiteliala usoara, care este o forma nespecifica de cancer.

Pasul urmator este tratamentul acestuia, care de obicei implica indepartarea polipului printr-o procedura numita polipectomie.

Acest lucru este adesea realizat in cursul unei colonoscopii.

In cazurile in care polipii sunt prea mari pentru a fi indepartati prin colonoscopie, poate fi necesara interventia chirurgicala.

Dupa indepartare, este importanta monitorizarea in continuare a pacientului pentru a depista orice reaparitie a polipilor.

Tratamentul poate fi de asemenea recomandat pentru a regla inflamatia si alte simptome.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/polipii-colonici_544
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/problemele-colonului_567
sfatulmedicului.ro/Cancer/cancerul-de-colon-informatii-generale_10687
sfatulmedicului.ro/Cancer/tratamentul-cancerului-de-colon-combaterea-efectelor-secundare_10719