Ce medic ar trebui sa consultam?

Diagnostic si investigare

Postata de Utilizator11722113921 cu 2 luni in urma.

Buna ziua. Acum am dat peste resultatul scris al RX facute de soț la finele anului trecut. Care suna cam asa:
- cord usor mărit spre stânga configurat mitral stenotic
- accentuarea desenului hilar si perihilar pe un fond de hipertransparenta pulmonara
- aplatizarea hemidiafragmelor.
De la locul de munca (pt. vizita medicală a fost făcut Rxul) i s a spus ca e totul bine. Eu atunci nu am dat importanta. Dar citind acum, parca nu suna chiar a 'totul bine'.
Puteti da niste sugestii, va rog?
Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

In functie de rezultatele pe care le-ati prezentat, cel mai indicat ar fi sa consultati un medic cardiolog pentru configurarea mitrala stenotica si un medic pneumolog pentru hipertransparenta pulmonara si aplatizarea hemidiafragmelor.

De asemenea, este posibil ca medicul de familie sa poata oferi recomandari, dar in mod cert, problemele de sanatate ale sotului dvs. sunt mai bine intelese si tratate de un specialist in cele doua domenii mentionate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie, https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/stenoza-mitrala-cauze-simptome-tipuri-de-tratament_16453
sfatulmedicului.ro/Bolile-valvelor-cardiace/stenoza-mitrala-abordare-a-patologiei-valvulare-cardiace_14714